11. GRAND OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata (foto)

Wydarzenia

11. GRAND OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata (foto)

11.03.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Bardzo ciekawe, zmuszające do przemyśleń, czasem wywołujące uśmiech na twarzy najlepsze, niezależne, krótkie filmy świata mogli obejrzeć wyszkowianie 9 marca w WOK „Hutnik”. To już jedenasty festiwal GRAND OFF, w Wyszkowie po raz piąty.
Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne i jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFFu jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych krótkich filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców. Po festiwalu wszystkie prezentowane filmy pokazywane są w kinach studyjnych w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce.
Przybyłych do „Hutnika” (żal, że tylko ok. 40 osób) powitali Małgorzata Wyszyńska i Piotr Płochocki. Małgorzata Wyszyńska przypomniała, że w grudniu ub. roku, na uroczystej gali w Teatrze Syrena, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” otrzymał wyróżnienie dla Najlepszego Kina za „perfekcyjnie przeprowadzony pokaz filmów z 10. edycji Grand OFF”. Nagrodę otrzymały tylko dwa kina w Polsce – w Wyszkowie i Rzeszowie.
Ideę festiwalu Grand Off przybliżył Piotr Płochocki. Ma on nietypową formę – filmowcy z całego świata mogą przesyłać swoje filmy, oceniane w jedenastu kategoriach. Wymóg jest jeden – ma być to film krótkometrażowy, czyli trwający do 55 minut. 60-osobowe jury (kapituła Grand Off) składa się z filmowców z całego świata. Od kilku lat przyznawane są też nagrody w kategorii Najlepszy film polski. Na konkurs Grand Off 2017 wpłynęło prawie 4 tys. zgłoszeń ze 117 krajów.
- Widać, jak gęste sito musiały przejść filmy, z którymi dziś macie państwo do czynienia - zaznaczył.
W ciągu ponad 3 godzin projekcji widzowie obejrzeli 11 niezwykle ciekawych filmów, trwających od 6 do 40 minut: najlepsza fabuła - „Bus Story”, najlepszy reżyser - „The Servants”, najlepszy scenariusz - „Le Soutien-Gorge”, najlepsze zdjęcia - „Watu Wote”, najlepsza aktorka - „On Time”, najlepszy aktor - „Master of the class”, najlepsza scenografia - „Inside The Wardrobe”, najlepszy montaż - „How to save your darling”, najlepszy dokument - „Nie sądzić”, najlepsza animacja - „A terrible Hullabaloo”, najlepszy film polski - „Ja i mój tata”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość