Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/12129.jpg

Wydarzenia

10-lecie wyszkowskich piłsudczyków: Z mieszkańcami i samorządami mamy czym się pochwalić (FOTO)

15.02.2022
autor: Elżbieta Szczuka
13 lutego 2012 r. zawiązał się w Wyszkowie Związek Piłsudczyków RP. Uroczystości z okazji dziesięciolecia odbyły się w niedzielę 13 lutego. Przyjechali na nie zaprzyjaźnieni piłsudczycy, m.in. z Olsztyna, Gdańska, Ostrowi Maz., Ciechanowa, Lublina, Kałuszyna.
 
Obchody dziesięciolecia rozpoczęły się w sanktuarium św. Idziego Mszą św. w intencji ojczyzny oraz Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Przewodniczył jej bp łomżyński Janusz Stepnowski. W celebrze uczestniczyli też księża proboszczowie: Zdzisław Golan, Andrzej Grzybowski i Roman Karaś oraz sekretarz biskupa ks. Jacek Kotowski. W kazaniu ks. biskup przypomniał, że Józef Piłsudski był postacią, która odegrała niezwykle ważną rolę w doprowadzeniu naszego kraju do niepodległości i jego formowaniu, ale nie był sam, byli też Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty…
- Starajcie się, piłsudczycy, aby w wasze szeregi wstępowały też młode pokolenia, by zafascynowały się postacią Marszałka – apelował bp Stepnowski.
Po liturgii prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP generał związku Stanisław Władysław Śliwa wręczył ks. Zdzisławowi Golanowi akt powołania na kapelana Okręgu Nadbużańskiego Związku Piłsudczyków RP (do listopada 2020 r. kapelanem był śp. ks. Paweł Stachecki) oraz stułę.
Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek starej plebanii, gdzie od półtora roku stoi, z inicjatywy wyszkowskich piłsudczyków, pomnik Józefa Piłsudskiego. Tu zgromadzonych powitał płk związku Sylwester Raniszewski - prezes Zarządu Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.
- Nasze dziesięciolecie jest dla nas wyjątkowe. Wyjątkowe, bo wspólnie z mieszkańcami i samorządami mamy czym się pochwalić – zaznaczył.
Historię powstania Okręgu Nadbużańskiego i jego dokonań przedstawił Ireneusz Elward (ppłk związku). Piłsudczycy przygotowali też broszurki, gdzie dokładnie przedstawiono działalność Okręgu Nadbużańskiego.
- To jest niebanalny pomnik – rozpoczął swoje wystąpienie gen. zw. Konrad Wróbel. - Granit pochodzi z Komańczy, być może po tych kamieniach deptał nasz wielki Polak, błogosławiony kardynał Wyszyński. Druga część pomnika jest zrobiona z wapienia francuskiego, ponieważ Józef Piłsudski kochał Francję, kochał Napoleona, uczył się od niego wojaczki.
Delegacje samorządowców, piłsudczyków, służb mundurowych, samorządowców i mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem, a następnie wszyscy przemieścili się do WOK „Hutnik”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
- Związek Piłsudczyków to dziś ponad 60 okręgów i oddziałów, ponad 6 tysięcy członków. W przyszłym roku będziemy obchodzić 35. rocznicę powstania naszej organizacji. Jest najstarszą organizacją niepodległościową działającą tak mocno w Polsce, krzewiącą idee i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego, jego żołnierzy legionistów i powstańców styczniowych – mówił prezes ZK ZP Stanisław Śliwa.
Prezes ZK ZP wręczył odznaczenia związkowe i medale. Order Honorowy Związku Piłsudczyków RP (za krzewienie idei i czynów Józefa Piłsudskiego) otrzymali Sylwester Raniszewski i Jerzy Trojanowski, Srebrny Krzyż Związku Piłsudczyków RP - starosta Jerzy Żukowski (nieobecny na uroczystości), wicestarosta Leszek Marszał, wójtowie Wiesław Przybylski i Stanisław Jastrzębski. Medal 100-lecia Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą” - Andrzej Grajczyk.
W części artystycznej wystąpili: zespół Dazed, uczennice SP nr 4 Amelia Lewandowska i Anna Zielińska. Wielkie brawa otrzymała kapral zw. Alicja Wiktoria Suska - najmłodszy piłsudczyk, wnuczka Sylwestra Raniszewskiego, która powiedziała wiersz Władysława Bełzy „Katechizm młodego Polaka” („Kto ty jesteś?”). Swoimi umiejętnościami zachwycili uczniowie Szkolnego Oddziału Pokazowego CEZiU „Kopernik” przygotowani przez Andrzeja Grajczyka.
Zwieńczeniem obchodów był poczęstunek w stołówce SP nr 4 , w tym okolicznościowy tort.

Związek Piłsudczyków RP w Wyszkowie zawiązał się 13 lutego 2012 r. Celem związku jest popularyzacja postawy i myśli Józefa Piłsudskiego, współtwórcy niepodległego państwa polskiego. Upamiętniają, ocalają od zapomnienia, uczą patriotyzmu, starają się zainteresować młode pokolenie historią, szczególnie lokalną. Pierwszym prezesem został Konrad Wojciech Wróbel, od maja 2018 r. prezesem jest Sylwester Raniszewski. Od 18 maja 2014 r. mają swój sztandar. 
 
Bezpłatny dojazd do Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rolety na okna dachowe - kompleksowy przewodnik wyboru i zastosowania

Rolety na okna dachowe - kompleksowy przewodnik wyboru i zastosowania

Poddasze to wyjątkowa przestrzeń w domu, która dzięki oknom dachowym zyskuje naturalne oświetlenie i niepowtarzalny charakter. Jednak wraz z zaletami przeszklonych powierzchni pojawiają się wyzwania związane z nadmiernym nasłonecznieniem czy przegrzewaniem pomieszczeń. Rolety na okna dachowe stanowią idealne rozwiązanie tych problemów, oferując nie tylko kontrolę światła, ale również regulację temperatury i zwiększenie prywatności. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o funkcjonalności, typach i zaletach rolet dachowych.
zobacz więcej
WTBS ma nowego prezesa

WTBS ma nowego prezesa

Maciej Olbryś został nowym prezesem Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
zobacz więcej
Zlewozmywaki dwukomorowe. Praktyczność, funkcjonalność i styl w sercu kuchni

Zlewozmywaki dwukomorowe. Praktyczność, funkcjonalność i styl w sercu kuchni

Kuchnia to serce domu, a jej funkcjonalność w dużej mierze zależy od dobrze dobranych elementów wyposażenia. Jednym z kluczowych punktów każdej kuchni jest zlewozmywak. Wśród wielu dostępnych rozwiązań, zlewozmywaki dwukomorowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, oferując niezrównaną praktyczność i organizację przestrzeni roboczej. Jeśli stoisz przed wyborem nowego zlewu lub modernizujesz kuchnię, rozważenie modelu dwukomorowego jest zdecydowanie warte uwagi. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom, rodzajom materiałów (ze szczególnym uwzględnieniem zlewozmywaków dwukomorowych granitowych i stalowych) oraz kluczowym aspektom wyboru.
zobacz więcej
Nocny pożar i ewakuacja

Nocny pożar i ewakuacja

Do pożaru i zadymienia doszło w nocy z 17 na 18 lipca w jednym z wyszkowskich zakładów pracy. Ewakuowano ponad 100 pracowników.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom