SPORT SZKOLNY: Piątka najlepsza na Mazowszu (foto)

Sport

SPORT SZKOLNY: Piątka najlepsza na Mazowszu (foto)

19.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Szkoła Podstawa nr 5 była gospodarzem uroczystego podsumowania XIX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, w piątek 17 listopada. Szkoła ma powód do świętowania, ponieważ znalazła się wśród trzech najlepszych placówek na Mazowszu.
Na podsumowanie igrzysk organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy Warszawy i Województwa Mazowieckiego przyjechali przedstawiciele szkolnych związków sportowych z całego Mazowsza, samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, trenerzy, wychowawcy, młodzież. - Od 20 lat na terenie województwa mazowieckiego, zamieszkałego przez 5,5 mln mieszkańców, odbywa się jedna z największych masowych imprez sportowych – powitał dyrektor Piątki Zbigniew Szczerba. - W największym w Polsce systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży wzięło udział kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży z 2 tysięcy szkół podstawowych i ponad 900 gimnazjów, z 42 powiatów, 85 miast i 314 gmin. Odbyło się kilka tysięcy zawodów sportowych w kilkunastu dyscyplinach sportu na 5 szczeblach rozgrywek: miejskim, gminnym, powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Jestem dumny, że moja szkoła uczestniczyła w rozgrywkach wszystkich szczebli. 
Za zaangażowanie Zbigniew Szczerba podziękował samorządom, nauczycielom, dyrektorom szkół i placówek sportowych oraz, oczywiście, uczniom. Kilkanaście osób Szkolny Związek Sportowy postanowił wyróżnić odznaką „Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”. Wśród nich znaleźli się burmistrz Grzegorz Nowosielski, dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska i starosta Bogdan Pągowski. Za współorganizację rozgrywek na szczeblu powiatowym Maria Gajewska podziękowała samorządowcom. - Sport kształtuje człowieka. Więcej przekazujmy na sport, bo inwestycja w sport to inwestycja w człowieka – w imieniu samorządowców głos zabrał wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski.
Wręczono też statuetki „Przyjaciel sportu, dzieci i młodzieży”. Jedną z nich odebrał Zbigniew Szczerba.
 
Podsumowanie igrzysk
W punktacji generalnej powiatów I miejsce zajęła Warszawa, II – Płock, III – Radom. Na 42 powiaty, wyszkowski zajął IX miejsce.
Punktacja generalna gimnazjów: I - Gimnazjum w Jedlińsku, II - Gimnazjum nr 1 w Piasecznie, III - Gimnazjum Sportowe nr 35 w Warszawie. Wśród gimnazjów w powiecie wyszkowskim najwyższe – X miejsce zajęło Gimnazjum nr 1.
Klasyfikacja generalna szkół podstawowych przybrała wyjątkowy charakter, ponieważ aż trzy szkoły zajęły I miejsce: SP w Jedlińsku, SP nr 20 w Płocku i SP nr 5 w Wyszkowie, co zgromadzona na hali WOSiR publiczność przyjęła z wielkim entuzjazmem. Puchar w imieniu szkoły odebrali dyrektor oraz dwie młode trenerki: pływania Karolina Szczerba oraz siatkówki Marta Wójcik.
Ogromne wrażenie na gościach zrobiła oprawa uroczystości przygotowana przez SP5: defilada pocztów flagowych (flagi Polski, Unii Europejskiej, olimpijska, Szkolnego Związku Sportowego, województwa mazowieckiego i Wyszkowa) z udziałem uczniów klas sportowych o profilu siatkówka, hymn państwowy i zapalenie ognia olimpijskiego. - To była wspaniała lekcja, naprawdę wielkie przeżycie. Tak wygląda ceremoniał olimpijski – gratulował przewodniczący Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego Jan Dorosiewicz. - Igrzyska Młodzieży Szkolnej są jedną z najpiękniejszych imprez sportowych, jakie mogliśmy razem stworzyć.
Organizatorzy przygotowali też różnorodny program artystyczny. Wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą honorowego obywatela Wyszkowa Józefa Bieganowskiego, uczniowie klasy IV sportowej o profilu pływanie wraz z uczniami klasy siatkarskiej pod kierunkiem Anny Ropelewskiej- Gerek, uczniowie klas III oraz IV-VI z sekcji gimnastyki artystycznej ze Stowarzyszenia JK SPORT pod kierunkiem trenerów Karoliny i Jakuba Szczerbów, Wyszkowski Teatr Tańca Junior i Wyszkowski Teatr Tańca pod kierunkiem Jolanty Wiśniewskiej i Martyny Busławskiej. Piosenkę „We are the champions” dedykowaną trenerom, nauczycielom i uczniom zaśpiewała wicemistrzyni Polski w pływaniu Olga Karłowicz- Czerwińska.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość