PIŁKA NOŻNA: Wymakracz krok bliżej do awansu

09.07.2021
Piłkarze Wymakracza Długosiodło wygrali pierwszy mez barażowy o miejsce w ciechanowsko-ostrołęckiej lidze okręgowej. W środę długosiodlanie pokonali u siebie 3:2 Tęczę Ojrzeń.

Dlaczego baraż?

Pomijamy sprawę walkowera, który spowodował, że Wymakracz awansował z czwartego na trzecie miejsce w ciechanowsko-ostrołęckiej klasie A, a skupmy się na barażu o miejsce w okręgówce, zwolnione przez Żbika Nasielsk (awansował do IV ligi po barażu).
Pytanie dlaczego Wymakracz musi rozgrywać baraż, należałoby skierować do delegatury Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w Ciechanowie.
W zasadach spadków i awansów czytamy bowiem:
Punkt 3: Ligę Okręgową opuszczają dwa ostatnie zespoły, tj. 15 i 16.
Ciechanowska delegatura Związku zdecydowała jednak, że... rozegrany zostanie baraż, pomiędzy Wymakraczem (wg regulaminu - bezpośredni awans do LO) i Tęczą Ojrzeń (która zajęła spadkowe 15. miejsce w rozgrywkach sezonu 2020/21, czyli do barażu nie ma prawa).
Nie znamy przepisów, na podstawie których zarządzono ten baraż. Ciechanowska delegatura MZPN wyraźnie nie radzi sobie z decyzjami, bo podstawy prawnej, w oparciu o którą baraż ogłosił, nie przedstawił. Na stronie internetowej COOZPN nie ma nawet informacji o tym, że dwumecz w ogóle zostanie rozegrany.

Świetny początek i niedosyt

Piłkarze Wymakracza stanęli przed historyczną szansą awansu do ligi okręgowej. Dla klubu, który na boiskach ligowych występuje dopiero od 2016 roku, to wielkie wydarzenie.
Środowy mecz barażowy rozpoczął się w sposób wymarzony dla Wymakracza. Już pierwsze dośrodkowanie z rzutu wolnego zakończyło się golem, którego autorem był Marcin Kwiatkowski. Chwilę później, z pozoru niegroźny, strzał Macieja Paska bramkarz gości przepuszcza pod brzuchem i było już 2:0.
W 9. minucie było już 3:0. Po zagraniu ręką w polu karnym sędzia podyktował rzut karny, który na gola zamienił Emil Mostowski, rozgrywający  w środę setny mecz w barwach Wymakracza.
Wydawało się, że sprawa awansu do „okręgówki” jest już praktycznie przesądzona, ale jak wiadomo, mecze trwają 90 minut.
W 25. minucie nastąpiła dość kontrowersyjna sytuacja. Po faulu na graczu Tęczy sędzia główny pokazał na rzut wolny z 16 metrów, natomiast liniowy pokazywał, że przewinienie nastąpiło w polu karnym. Główny (notabene bardzo dobrze prowadzący zawody) uległ sugestii arbitra bocznego i goście zdobyli z rzutu karnego gola na 3:1.
Niestety to wydarzenie mocno podbudowało zespół Tęczy. Już kilka minut później, po bardzo ładnej akcji goście doprowadzili do stanu 3:2. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza część meczu.
W drugiej połowie dominowali gospodarze, którzy zdobyli co prawda kolejne dwa gole, ale sędziowie w obu przypadkach dopatrzyli się nieprawidłowości i bramek nie uznali.
Bramkarz gości, który w pierwsej połowie robił proste błędy, w drugiej odsłonie bronił znacznie lepiej, a do tego piłkarze Wymakracza pudłowali w dogodnych sytuacjach. Goście kontratakowali, ale też nie potrafili trafić do siatki.
Mecz zakończył się wynikiem 3:2, z którego powinni być bardziej zadowoleni goście. Piłkarzom Wymakracza schodzącym do szatni towarzyszył niedosyt.
- Mogliśmy do przerwy prowadzić trzema golami i dołożyć coś po przerwie - mówił strzelec pierwszej bramki Marcin Kwiatkowski.

Wymakracz Długosiodło - Tęcza Ojrzeń 3:2 (3:2)
Wymakracz: M. Cichowski - D. Brejnak, K. Michalak (A. Jachacy), M. Gałązka, D. Gołębiewski (M. Szymański), E. Rogalski (A. Grudziński), M. Laska (D. Rutkowski), M. Pasek, M. Kwiatkowski, M. Rytel (B. Kolankiewicz),  E. Mostowski
Widzów: ok. 200

Piłkarzy trenera Rafała Gordziejczyka czeka rewanż w Ojrzeniu. Mecz odbędzie się w niedzielę, o godzinie 16.00. Kibice klubu organizują wyjazd na ten mecz. Na facebookowym profilu klubu czytamy wypowiedź jednego z nich:
Nadszedł wielki dzień w naszej historii. 11 lipca o godzinie 16 w Ojrzeniu nasz Wymakracz będzie walczył o awans do Ligi Okręgowej. Czy potrzeba większej mobilizacji, żeby się tam pojawić? Myślę że nie, wystarczy spojrzeć na dzisiejszy wynik meczu. (...)
Dlatego my kibice, organizujemy wyjazd na ten arcyważny mecz. Każdy, kto choć trochę utożsamia się z Wymakraczem, powinien się tam pojawić, żeby wesprzeć drużynę w walce o awans. My, kibice, oferujemy pomoc w dotarciu na mecz.

Więcej informacji można znaleźć na kubowym fb.