PIŁKA NOŻNA: Włodzimierz Lubański w Wyszkowie

23.02.2024
W środę 6 marca w WOK Hutnik odbędzie się spotkanie z legendą polskiej piłki nożnej Włodzimierzem Lubańskim.

Bez wątpienia jeden z najlepszych polskich piłkarzy wszech czasów. Złoty medalista olimpijski, finalista (wraz z Górnikiem Zabrze) Pucharu Zdobywców Pucharów, pierwszy Polak, który znalazł się w rankingu plebiscytu France Football na najlepszego piłkarza Europy (w 1972 roku zajął 7. miejsce). Siedmiokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski. Najmłodszy zawodnik i strzelec reprezentacji Polski (16 lat i 188 dni). Łącznie w latach 1963–1980 Włodzimierz Lubański w reprezentacji Polski rozegrał 75 meczów, w których strzelił 48 goli.

6 czerwca 1973 roku podczas wygranego 2:0 meczu eliminacyjnego mistrzostw świata 1974 na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w 47. minucie zdobył gola, a siedem minut później został sfaulowany przez Roya McFarlanda, odnosząc kontuzję więzadła krzyżowego. Z tego powodu nie znalazł się w składzie na Mistrzostwa Świata w 1974 roku, na których Polacy zdobyli trzecie miejsce.

Po powrocie do zdrowia grał w Belgii (KSC Lokeren), a także klubach francuskich.

W 2003 został uznany za najlepszego polskiego piłkarza 50-lecia UEFA. W Plebiscycie Eurosportu, RMF FM i Interii zostł wybrany najlepszym polskim piłkarzem wszech czasów (42% głosów), wyprzedzając Kazimierza Deynę (37%) i Roberta lewandowskiego.

Spotkanie organizują Klub 2012 oraz Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki, które można już odbierać w kasie WOK „Hutnik”.