PIŁKA NOŻNA: Czy Wymakracz awansował?

Sport

PIŁKA NOŻNA: Czy Wymakracz awansował?

04.07.2021
autor: mjk
Czy po awansie piłkarzy Żbika Nasielsk do IV ligi automatycznie do ligi okręgowej awansował Wymakracz Długosiodło? Według regulaminu - tak. Ale wciąż nie ma decyzji Ciechanowsko-Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Przypomnijmy, mecz 17. kolejki Klasy A GKS Andrzejewo - Wymakracz Długosiodło został zweryfikowany jako walkower 0:3. Na boisku padł wynik 2:1.
Przyczyną orzeczenia walkowera był fakt, iż w barwach GKS zagrał zawodnik, który powinien pauzować za nadmiar żółtych kartek. Dzięki trzem punktom Wymakracz awansowal na trzecie miejsce, które daje możliwość gry w barażu o ligę okręgową.
Jednak w sytuacji, kiedy z grupy ciechanowsko-ostrołęckiej do IV ligi awansowały dwa zespoły (Narew Ostrołęka bezpośrednio oraz Żbik Nasielsk po barażu) trzeci zespół A-klasy powininen w myśl regulaminu awansować bezpośrednio do "okręgówki".
W zasadach spadków i awansów czytamy:
Punkt 3: Ligę Okręgową opuszczają dwa ostatnie zespoły, tj. 15 i 16.
Punkt 4: LO w sezonie 2021-22 będzie liczyła 16 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z IV ligi, mistrz i wicemistrz A klasy oraz zwycięzca barażu pomiędzy 3 zespołem A klasy, a ostatnim utrzymującym się zespołem LO, tj. zajmujący miejsce 14, 13, 12, itd. i zespoły LO po sezonie 2020-21 - tak, aby łącznie dało to 16 zespołów.


W teorii baraż pomiędzy trzecim zespołem Klasy A, a 15 zespołem ligi okręgowej jest możłiwy. Zasady spadków i awansów przewidują jednak, że zespół z miejsca nr 15 spadnie do Klasy A, nie ma więc prawa gry w barażu. A skoro nie ma prawa gry w barażu - awans powinien, zgodnie z regulaminem MZPN - wywalczyć jej przeciwnik z barażu, czyli trzeci zespół Klasy A.

Inna sprawa to protesty Wkry Radzanów, która spadła na czwarte miejsce po walkowerze dla Wymakracza. Piłkarze z powiatu mławskiego piszą w skardze do Mazowieckiego Zwiążku Piłki Nożnej m.in.:
- My jako Wkra Radzanów byliśmy przekonani o tym, że nasz dorobek punktowy na dwie kolejki przed końcem jest wystarczający żeby utrzymać 3 pozycję w tabeli. Nawet w przypadku gdy nie zdobędziemy żadnego punktu do końca sezonu.
- Grać zaczęła młodzież i zawodnicy, którzy wcześniej nie otrzymywali tylu szans
- 28.06.2021r. rano zarówno my jak i Wymakracz zaskoczeni dowiedzieliśmy się, że po 2 miesiącach związek zakwalifikował ten mecz jako walkower
- Automatycznie spadliśmy w ligowej tabeli na miejsce 4, które nie gwarantuje na ten moment gry w barażach.
- Pan Jacek Wysocki czyli prezes Ciechanowsko-Ostrołeckiego ZPN dzisiaj rano ogłosił tą decyzję i nie odbiera telefonu. Podobno jest na zwolnieniu chorobowym. Nie ma nawet do kogo się odwołać od tej decyzji.


Odpowiedzi na skargę ani z COOZPN, ani z MZPN nie ma. Pozostaje czekać na oficjalne potwierdzenie awansu Wymakracza do Ligi Okręgowej.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość