BIEGI: Tropem Wilczym (foto)

Sport

BIEGI: Tropem Wilczym (foto)

03.03.2020
autor: mjk
Prawie 200 uczestników wzięło udział w niedzielnym biegu Wilczym Tropem, który odbył się w Wyszkowie. Była to już piąta edycja tego biegu w naszym mieście.
Dystans 1963 metrów (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) pokonywali dorośli i dzieci (najmłodsze, półroczne w wózku), cywile i mundurowi, amatorzy i zawodowcy (najszybsza była wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski na 5 i 10 km - Ewa Jagielska).
Wśród obserwujących bieg byli m.in. przedstawiciele rodziny żołnierza wyklętego z naszego regionu - Jana Kmiołka.
Po biegu Anna Król, przedstawicielka organizatorów wyszkowskiego biegu, przybliżyła historię imprezy. Odczytano list, który skierował do uczestników biegu prezydent Andrzej Duda oraz zapalono zniczy pamięci i złożono wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego.

Tegoroczna organizacja biegu była możliwa dzięki współpracy Stowarzyszenia Pepisko, Fundacji Koherencja, Nadleśnictwa Wyszków, WOSiR Wyszków, CEZiU „Kopernik”, Stowarzyszenia na rzecz Gminy Zabrodzie "Bractwo Zabrodzkie", Klubu Kibica Bugu Wyszków "Wyszkowscy Fanatycy" oraz Stowarzyszenia Bocian KRiS.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W 2020 roku pobiegło ok. 75.000 uczestników w 370 miejscowościach.


Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość