BIEGI: Kryptonim Szare Szeregi - pamięci młodych bohaterów (FOTO)

Sport

BIEGI: Kryptonim Szare Szeregi - pamięci młodych bohaterów (FOTO)

15.10.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Tym razem w Sieczychach odbył się Bieg Pamięci Młodych Bohaterów Kryptonim Szare Szeregi. Trudno o lepszą lokalizację wydarzenia upamiętniającego działalność harcerską w czasie II wojny światowej niż miejsce, w którym zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”.
 
Bieg „Kryptonim Szare Szeregi” odbywa się w kilku lokalizacjach w Polsce, a głównym celem wydarzenia jest edukacja patriotyczna przez sport. Biegi odbywają się na dwóch dystansach: bieg pokoleniowy na dystansie 1939 m oraz bieg główny na dystansie 9390 m. To, oczywiście, symbol i upamiętnienie powołania 27 września 1939 r. Szarych Szeregów, organizacji harcerskiej, która wsławiła się w walce z okupantem podczas II wojny światowej, natomiast dystans 9390 m ma nawiązywać do roku 1939. Organizując to wydarzenie, chcemy przypomnieć i przybliżyć dzieciom i dorosłym, Polkom i Polakom postawy patriotyczne i heroiczne poświęcenie „Młodych Bohaterów” oraz upamiętnić postacie i wydarzenia, które miały istotne znaczenie dla Polski - czytamy na stronie Fundacji Wychowanie przez Sport.
W tym roku była to czwarta edycja projektu, na terenie powiatu wyszkowskiego - druga. W ubiegłym roku WOSiR zaprosił biegaczy na malownicze rząśnikowskie Pulwy, w tym roku - na teren równie pięknych pól i lasów Sieczych. 
Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo Sieczychy wpisały się na karty historii II wojny światowej przez przeprowadzony 20 sierpnia 1943 r. atak na posterunek straży granicznej, którego część mieściła się w budynku starej szkoły. Ze strony polskiej był tylko jeden zabity – Tadeusz Zawadzki „Zośka”, już wówczas otoczony legendą jako wspaniały kolega i dowódca. Warto przypomnieć, że za pomoc udzieloną harcerzom podczas odwrotu, śmierć ponieśli miejscowi rolnicy.
Właśnie przy szkole, która dziś nosi imię bohatera, znajdował się start rajdu, na którym stanęli zarówno miłośnicy biegania, jak i nordic walking.
W rajdzie „Chodzę, bo lubię” wśród pań I miejsce zajęła Iwona Wróblewska, II – Sylwia Hajdo, III – Justyna Fabisiak; wśród panów: I - Adam Żyłowski.
Bieg na 1939 m:
kobiety: I - Amelia Stysiak, II - Matyna Kacprzak, III - Agnieszka Jukowska
mężczyźni: I - Franek Mikulak, II - Artur Mikulak, III - Robert Tokarzewski
Bieg główny, 9,4 km:
kobiety: I – Magdalena Nizińska, II – Agnieszka Nowak, III – Magdalena Leszczyńska
mężczyźni: I – Rafał Dzięgielewski, II – Paweł Nowak, III – Arkadiusz Cholewski.
Najbardziej doświadczona zawodniczka wydarzenia - Iwona Wróblewska, najbardziej doświadczony zawodnik - Roman Leszczyński.
Bug z nami 7
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość