ZABRODZIE: Zimowe ferie w Muzeum Cypriana Norwida (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Zimowe ferie w Muzeum Cypriana Norwida (FOTO)

17.02.2023
autor: Elżbieta Szczuka
We wtorek 14 lutego w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach rozpoczęły się, w ramach akcji „Ferie w muzeum”, lekcje muzealne i twórcze warsztaty. Uczestniczyło w nich 19 dzieci w wieku 7 – 12 lat, a prowadziła je Natalia Sulich.
 
Pierwszego dnia na warsztatach plastycznych uczestnicy (w większości dzieci z Dębinek) ozdabiali drewniane szkatułki techniką decoupage. Poznawali też pałac w Dębinkach i jego otoczenie, wzięli udział w grze muzealnej „Spacer śladami Norwida i Brygidy”.
O pałacu i ludziach z nim związanych opowiedziała dzieciom Natalia Sulich. Klasycystyczny pałac został zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. przez podstolego nurskiego Jana Renarda, pułkownika gwardii królewskiej, który wieś Dębinki otrzymał od króla Augusta II za wierną służbę. W sieni pałacu zwraca uwagę wykonana z czarnego marmuru tablica, wmurowana nad kominkiem. Jest na niej napis w języku łacińskim, zawierający m.in. datę urodzenia Jana Renarda - rok 1681.
Na początku XIX w. właścicielem majątku w Dębinkach został Ksawery Dybowski (1771-1841), były stolnik bełski, marszałek powiatu węgrowskiego. Był on drugim mężem Anny z Sobieskich Zdzieborskiej (1780-1814) i ojczymem Ludwiki Norwidowej, matki Cypriana.
Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid urodził się 24 września 1821 r. w Głuchach. Imię Kamil jest z bierzmowania. Miał 4 lata, kiedy zmarła mu matka, 14 lat, kiedy zmarł ojciec. Opiekę nad Cyprianem i jego rodzeństwem przejął Ksawery Dybowski, członek Rady Familijnej, która stała się prawnym opiekunem małoletnich Norwidów. Właśnie w Dębinkach, jeżeli nie przebywał w szkole w Warszawie, spędzał młodzieńcze lata Cyprian. 
Wspomniana w grze terenowej Brygida była córką Ksawerego Dybowskiego z drugiego małżeństwa i pierwszą miłością Cypriana. On miał wtedy 18 lat, ona 15. Przeciwny temu związkowi był ojciec Brygidy – uważał, że Norwid nie zapewni jej dobrej przyszłości. 
Podczas spaceru po parku dzieci zwracały uwagę na dworskie oficyny i stare drzewa. Zaraz potem, podzieleni na 4 grupy, uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę w grze terenowej.
Następnego dnia dzieci poznały technikę malowania na szkle, obejrzały też film animowany „Bolek i Lolek”. Ostatni dzień zajęć przypadł w tłusty czwartek. Temat zajęć to „Karnawał w dworach i pałacach, zabawy i tradycje”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o zwyczajach karnawałowych, podczas warsztatów plastycznych wykonywały maski karnawałowe. Delektowały się też pączkami i faworkami.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość