ZABRODZIE: Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

Powiat

ZABRODZIE: Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

08.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie: w sobotę 9 września do Niegowa, w niedzielę 10 września do Dębinek. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.
 
W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji 30 lat temu.
Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorącym udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. W tym roku EDD będziemy obchodzić pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Sobota – zabytkowy młyn „Nowość” w Niegowie
W godzinach 10-15 odbywać się będą warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie.
godz. 12-14: zwiedzanie zabytkowego młyna, uruchamianie urządzeń młyńskich
godz. 14-15: wycieczka do „Samarii” – zwiedzanie Sali Pamięci Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej
godz. 16-18: III konkurs na domową pizzę, uruchomienie pieca chlebowego opalanego drewnem i pieczenie pizzy
godz. 19-21: kino plenerowe – wieczór pełen emocji filmowych
Wystawy: rękodzieła „Szydełkiem wyczarowane” oraz „Ceramika użytkowa”.
 
Niedziela – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach
godz. 10-15: warsztaty średniowiecznego inicjału
godz. 16-17: koncert muzyczno-poetycki z cyklu „Fortepian Chopina” – wystąpią Xavier Barbeta (fortepian) i Sławomira Łozińska – recytacje.
Bractwo Zabrodzkie realizuje EDD we współpracy z Gminą Zabrodzie, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, Zgromadzeniem Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego oraz dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 
Jeśli idzie o konkurs na domową pizzę, to ciasto i dodatki można przygotować w domu, a pizzę wypiec można na miejscu, w piecu opalanym drewnem. Jury konkursu będzie oceniało oryginalność, pomysłowość oraz kreatywność. Wyłoni 3 prace, które zostaną wyróżnione nagrodami za I, II i III miejsce, ufundowanymi przez wójta gminy Zabrodzie Krzysztofa Jezierskiego.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość