ZABRODZIE: W Kicinach pomagają potrzebującym (foto)

Powiat

ZABRODZIE: W Kicinach pomagają potrzebującym (foto)

28.06.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Warsztaty kulinarne na temat zdrowej żywności, zorganizowane przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, skierowane do uczestników programów pomocowych odbyły się 18 czerwca przy kościele w Kicinach.
 
- W parafii Kiciny na 650 parafian pomoc otrzymuje 70 osób – informuje proboszcz o. Piotr Flegel. 
Przy parafii działają Parafialny Zespół Caritas (PZC), dobrze znający lokalną społeczność, który realizuje pomoc żywnościową w ramach programów FEAD (Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym, współfinansowany ze środków unijnych), oraz Spiżarnia Caritas. 
Program „Spiżarnia Caritas” ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Produkty, odbierane ze sklepów sieci Biedronka i Tesco (pieczywo, warzywa, mięso, ale zdarzają się też odzież i pampersy), przekazywane są osobom potrzebującym.
Program FEAD skierowany jest do osób, których dochód nie przekracza 1402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1056 zł w przypadku osoby w rodzinie. Paczka z żywnością długoterminową może zawierać, np. miód, makaron, olej rzepakowy, cukier biały, pasztet wieprzowy, szynkę drobiową, fasolę białą, marchewkę z groszkiem, powidła śliwkowe. Jednorazowa paczka żywnościowa zawiera minimum 3 różne produkty.
W ramach działań towarzyszących konsultantka Caritas przeprowadziła warsztaty kulinarne. Uczestnicy programu z otrzymanych produktów przygotowali smaczne surówki warzywne i owocowe, które wszystkim smakowały. Po warsztatach członkowie PZC, na czele z przewodniczącą Katarzyną Tryc, przekazali paczki z żywnością.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość