Mimo zmiennej pogody, zorganizowane w Kicinach w niedzielę 10 lipca przez gminę Zabrodzie „Jagodowe żniwa za brodem” można zaliczyć do udanych.
Pierwsza impreza „Jagodowe żniwa za brodem”, promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze, współorganizowana przez Gminę Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica, odbyła się w Kicinach 10 lipca 2016 r., wtedy również była niedziela.
W tym roku w samo południe rozpoczęła się rejestracja uczestników konkursu zbierania jagód, godzinę później retroautobusem „ogórkiem” wyruszyli do lasu.
W tym roku w samo południe rozpoczęła się rejestracja uczestników konkursu zbierania jagód, godzinę później retroautobusem „ogórkiem” wyruszyli do lasu.
W konkursie zbierania jagód wystartowało 5 trzyosobowych drużyn i 5 osób indywidualnych. Łącznie zebrali prawie 43 kg jagód. W kategorii drużynwygrało Starostwo Powiatowe w Wyszkowie (8,888 kg jagód), II miejsce zajęła drużyna „Jagódki” z Podgaci (8,146 kg), III – drużyna z Urzędu Gminy w Zabrodziu (6,85 kg). W kategorii indywidualnej najwięcej jagód zebrała Anna Stadnik (3,188 kg), II miejsce ex aequo zajęły Renata Perzanowska i Aldona Kamińska (po 2,56 kg), III miejsce – Kazimierz Izdebski (1,758 kg).
W czasie, kiedy drużyny zbierały jagody, na placu w Kicinach przygotowano wiele atrakcyjnych zajęć i konkursów. Były warsztaty wicia wianków, plecenia makramy (KGW Gajowianki), plecenia maty z trawy cytrynowej (Bractwo Zabrodzkie), konkursy: kulinarny na najsmaczniejsze jagodowe ciasto, konkurs „Pejzaż kawą malowany” (Barbara Redlicka).
Konkurs „Pejzaż kawą malowany” wygrała Gabriela Ołdak, II miejsce zajęła Lena Turska, III ex aequo - Alina Syl i Piotr Szumacher.
W konkursie „Słodka jagoda” na najlepsze ciasto jury najwyżej oceniło bezę z jagodami Urszuli Chudy. II miejsce zdobyła Helena Michalik, III - Ewa Raniewicz.
Konkurs na barwny wianek wygrała Gabriela Ołdak, II miejsce - Alicja Chmielewska, III miejsce - Maja Sadowska. Wyróżnienia: Julia Kot, Ewelina Rudnik i Karolina Chmielewska.
Na stoisku spółdzielni Integracja dzieci mogły korzystać z malowania buziek, maty sensorycznej i aktywnych zajęć. Animacje dla dzieci prowadziła agencja Tik-Tak. Stoiska przygotowały sołectwa: Choszczowe, Głuchy, Anastazew oraz Nadleśnictwo Drewnica i gmina Zabrodzie. Na scenie odbył się otwarty konkurs talentów, zaprezentowały się utalentowane (głównie muzycznie) osoby z gmin Zabrodzie i Rząśnik: Jagoda Tolak i Jakub Więch z ZSP w Zabrodziu, Angelika Małachowska, Alicja Danielska i Maja Popławska z ZSP w Adelinie, Alicja Szumacher i Patryk Szumacher z SP w Porządziu, z gm. Zabrodzie trio Ewa Rytelewska, Wiesława Oleksiak, Krystyna Kućmierowska a także Hanna Fornal oraz Ewa Rytelewska.
Po godzinie 16 scenę objęły miejscowe zespoły muzyczne: zespół śpiewaczy „Sława” działający przy KGW w Zabrodziu oraz Kapela z Mostówki (muzycy są absolwentami warszawskiej Akademii Muzycznej, grają folklor warszawski i przeboje okresu międzywojennego). Niestety, w czasie ich występu spadł deszcz i większość publiczności schroniła się pod namiotami. Więcej szczęścia miała kolejna wykonawczyni, Danuta Stankiewicz, piosenkarka o dużym dorobku muzycznym. Zaświeciło słońce, a szczęśliwa publiczność ruszyła w tany, m.in. przy piosenkach „Złoty pierścionek”, „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Gdy mi ciebie zabraknie”, a na koniec biesiadnej „Czerwone i bure” (którą bisowała). Przez godzinę napływająca na plac publiczność bawiła się na dyskotece pod chmurką z DJ Marcelem.
Zwieńczeniem festynu był koncert zespołu Joker, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Założył go 10 lat temu Piotr Koczocik, na scenie wspierały go dwie tancerki i perkusista. Zespół ma w swoim dorobku ponad 70 własnych utworów, 3 wydane płyty i 30 teledysków.
Organizatorem tegorocznych (piątych z kolei) „Jagodowych żniw za brodem” byli Gmina Zabrodzie i Samorząd Województwa Mazowieckiego.