Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/14307.jpg

Powiat

ZABRODZIE: To przyjemność być wójtem w tej gminie (FOTO)

29.06.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Radni gminy Zabrodzie jednomyślnie udzielili wójtowi Krzysztofowi Jezierskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2022. - Bardzo dziękuję za to głosowanie, za wszystkie bardzo miłe słowa. Mam szczęście do świetnego zespołu, na każdym poziomie – podkreślił wójt.
 
Raport o stanie gminy za omówił wójt Krzysztof Jezierski. Zgodnie z ustawą powinien go przedstawić radzie do 31 maja (pełny raport jest na stronie internetowej gminy, ma ponad 100 stron).
- Mam dobrą informację, w 2022 roku udało nam się przekroczyć magiczną barierę 6 tysięcy mieszkańców – na koniec roku było ich 6027.
W gminie funkcjonują 3 szkoły podstawowe: w Zabrodziu, Adelinie (z siedzibą w Zabrodziu) i Dębinkach, w których uczy się 641 uczniów. Do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszczało 167 dzieci w wieku 3-6 lat. Do niepublicznego przedszkola „Zaczarowany Ołówek” chodziło średnio 70 dzieci. Od 2020 roku działa w Adelinie gminny żłobek „Adelinek” – ma 17 miejsc, ale gmina złożyła wniosek o ich zwiększenie.
Pomocą społeczną jest objęte 4,58% mieszkańców gminy. Ciężki rok miał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, pojawiło się wiele nowych form pomocy. Dużo zamieszania było z dodatkiem węglowym.
Dużo dodatkowej pracy mieli pracownicy GOPS i urzędu gminy po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego – począwszy od 27 lutego w urzędzie gminy przez pięć tygodni, w każdą niedzielę, organizowane były zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. UG wydał obywatelom Ukrainy 212 numerów PESEL. Na przyjęcie uchodźców, ok. 40 osób, przygotowano budynek dawnej szkoły w Kicinach. W końcu października ośrodek zamknięto – część osób wróciła do Ukrainy, część się usamodzielniła, część znalazła schronienie w DPS w Niegowie – ale nadal jest w ewidencji wojewody jako potencjalne miejsce schronienia uchodźców.
Wójt jest dumny ze Spółdzielni „Integracja”, która jest jednostką gminy i w której pracuje na różnych formach zatrudnienia ok. 10 osób, dziennie przygotowują 500 i więcej posiłków.
Jeśli chodzi o inwestycje, to miniony rok był wyjątkowy. - Pobiliśmy rekord i wykonaliśmy inwestycje za 9,5 mln złotych – chwalił wójt. - Nasza średnia to były ok. 2 mln zł. Te inwestycje to były przede wszystkim drogi, ale też zmodernizowaliśmy szkołę w Dębinkach, wykonaliśmy termomodernizację szkoły w Adelinie i GOPS-u, wybudowaliśmy wodociąg do Młynarzy, współfinansowaliśmy przebudowę drogi powiatowej do Mostówki. Jestem szczęśliwy i dumny, że w zeszłym roku udało nam się zakupić dosyć dużo ziemi po atrakcyjnej cenie – ponad 3 ha przy kompleksie Orlik. Oprócz tego pozyskaliśmy bezpłatnie, w ramach darowizny od Skarbu Państwa, grunt przy węźle Niegów. Cieszę się, że choć tak dużo zrobiliśmy w ubiegłym roku, nie zwiększyliśmy zadłużenia, ono uległo zmniejszeniu, wyniosło ok. 11% wykonanych dochodów, to bezpieczny próg.
Radni jednomyślnie (13 głosów za) udzielili wójtowi wotum zaufania. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2022 rok radni udzielili wójtowi Krzysztofowi Jezierskiemu absolutorium.
Na sali rozległy się brawa, kwiaty i gratulacje wójt otrzymał od radnych, sołtysów, dyrektorów szkół. 
- Pokazał nam pan wielokrotnie, że niemożliwe jest możliwe – oceniła przewodnicząca rady Sylwia Marciszewska, mając na myśli m.in. powstanie w Dębinkach Muzeum Cypriana Norwida. 
- To piąte wydarzenie w moim życiu, ale kolejny raz wzbudza bardzo silne emocje – zaznaczył wójt. - Bardzo serdecznie dziękuję za to głosowanie, za wszystkie bardzo miłe słowa. To ja jestem wdzięczny i chciałbym bardzo podziękować pani skarbnik, pani sekretarz, wszystkim pracownikom urzędu, szefom jednostek organizacyjnych, dyrektorom szkół. Mam szczęście do świetnego zespołu, na każdym poziomie i w jednostkach, i w radzie gminy, i wśród sołtysów. To przyjemność być wójtem w tej gminie.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość