ZABRODZIE: Szukają archiwalnych zdjęć mieszkańców Choszczowego!

Powiat

ZABRODZIE: Szukają archiwalnych zdjęć mieszkańców Choszczowego!

28.06.2022
autor: sołectwo Choszczowe
Dzięki środkom pozyskanym z programu „Mazowsze Lokalnie” sołectwo Choszczowe rozpoczyna realizację projektu „Pamięci niech się święci cud!”. Aktualnie poszukuje archiwalnych zdjęć mieszkańców Choszczowego, zwłaszcza z okresu międzywojennego, czasów II wojny światowej i późniejszych. 
 
Zebrane fotografie zostaną poddane obróbce cyfrowej i opisane, w miarę możliwości i posiadanych informacji. Przekazane zdjęcia trafią do minialbumu i na tablicę pamiątkową, która będzie ustawiona przy altanie u zbiegu ulic Wspólnej i Spacerowej.  
Osoby, które posiadają archiwalne fotografie, wspomnienia lub jakiekolwiek cenne pamiątki bądź informacje, proszone są o kontakt e-mail: choszczowe@op.pl, za pośrednictwem profilu facebook (https://www.facebook.com/ChoszczoweOdkryjNaNowo) bądź bezpośrednio z sołtys Agnieszką Kamińską.  
Równolegle do poszukiwania zdjęć, wolontariusze rozpoczęli także poszukiwania rodów i rodzin, które zamieszkiwały teren Choszczowego i Mieczysławowa (kiedyś Mieczysławów stanowił odrębną miejscowość, dziś tereny administracyjnie należą do Choszczowego). Choć dziś wielu rodzin i nazwisk nie odnajdziemy wśród mieszkańców wsi, inicjatorzy projektu chcą ich upamiętnić w wyjątkowy sposób. Obecnie analizowane są księgi parafialne parafii Niegów z przełomu XIX i XX wieku, już niedługo rozpoczną się poszukiwania żyjących krewnych, którzy mogliby mieć informacje na ich temat.  
Dodatkowo, w ramach podjętych działań, wspólna przestrzeń przy placu zabaw i altanie wzbogaci się o nowe elementy małej architektury: kosze do segregacji odpadów, stojak na rowery i drewnianą tablicę pamiątkową. Podsumowanie działań zaplanowano na wrzesień – już dziś mieszkańcy zapraszają na piknik sąsiedzki, podczas którego zaprezentują efekty poszukiwań, podzielą się zebranymi wspomnieniami, będą mogli spotkać się z krewnymi dawnych mieszkańców. Nie zabraknie także lokalnych przysmaków. 
Wsparcie prowadzonych przez Choszczowe działań zadeklarowała Gmina Zabrodzie!

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość