ZABRODZIE: Problem z lisami w Karolinowie (wideo)

Powiat

ZABRODZIE: Problem z lisami w Karolinowie (wideo)

20.05.2020
autor: Elżbieta Szczuka
W szopie, w niezamieszkałym gospodarstwie w środku Karolinowa, zadomowiła się lisia rodzina. Mieszkańcy boją się o swój drób, koty. W pomoc zaangażowało się koło łowieckie „Trop” z Tłuszcza. 
 
Problem zgłosili do redakcji państwo Urbańscy, mieszkający po sąsiedzku. 
- Mąż zauważył lisy przypadkowo, 3 tygodnie temu – mówi Joanna Urbańska. – Od razu  próbowaliśmy interweniować, dzwoniliśmy do różnych miejsc. Chodzi o to, że mamy drób, sąsiedzi również. Boimy się też o kota, którego mamy w domu. Wczoraj chyba lis go zaatakował.
Opuszczona posesja jest dokładnie ogrodzona. Małe lisy nie wychodzą jeszcze poza teren, ale matka musi wychodzić na łowy, w poszukiwaniu jedzenia. Podeszłam pod ogrodzenie – leży tam dużo piór ptasich, gołębich i korpusy kotów. Nikt na tę posesję nie wchodzi i lisy czują się bezpiecznie. Mają tam wydeptane ścieżki, Widzimy je codziennie, jest ich dużo, na pewno co najmniej osiem. 
Problem z lisami jest wszędzie, w Niegowie, Dębinkach, Zabrodziu – lisy podchodzą pod gospodarstwo. Dzwoniłam do wójta, trochę uspokoiłam się, kiedy obiecał, że się tym zajmie, bo byłam przerażona. Zainwestowaliśmy dużo pieniędzy w drób i nie chciałabym, żeby lis mi wszystko powynosił – tłumaczy.
Sąsiedzi nie mają kontaktu z obecnymi właścicielami działki. Ci chyba o niczym nie wiedzą – ogrodzili teren, zadbali i na razie nie przyjeżdżają. 
O pomoc w rozwiązaniu problemu wójt Krzysztof Jezierski poprosił koło łowieckie „Trop” z Tłuszcza, którego teren obejmuje Karolinów. O lisach i o działaniach koła w tej sprawie poinformował nas łowczy Krzysztof Laskowski.
- Lisy to dzikie zwierzęta. Zgodnie z przepisami, na 1000 ha powinien być 1 lis. To jest liczba, która pozwala, żeby przeżyły drobne, dzikie zwierzęta, np. kuropatwy, zające. Dzisiaj lisy bardzo się rozmnożyły, bo nie chorują na wściekliznę, która tępiła drapieżnika. Teraz lis nie ma żadnego wroga i może się rozmnażać. Niestety, drapieżniki też muszą się czymś żywić – łatwiej im złapać kurę w podwórku niż na łące.
Mamy w kole wabiarza (myśliwy wabiący zwierzynę – ES), wielokrotnego mistrza Polski. Ma tam jeździć i próbować je zlikwidować. Na razie udało mu się zwabić jednego, starego lisa.
 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Myślałem, co ludziom mogę z siebie dać, czym ubogacić

SOMIANKA: Myślałem, co ludziom mogę z siebie dać, czym ubogacić

Ks. Remigiusz Stacherski od 2007 r. jest proboszczem parafii w Popowie Kościelnym. W ostatnich dniach został doceniony zarówno przez parafian i władze samorządowe gminy Somianka, jak i Biskupa Płockiego. Otrzymał dwa ważne tytuły – honorowego obywatela gminy Somianka oraz kanonika. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Z szacunkiem i podziwem dla jubilatów (foto)

ZABRODZIE: Z szacunkiem i podziwem dla jubilatów (foto)

8 par małżeńskich zameldowanych w gminie Zabrodzie świętuje w 2019 roku złote gody, zaś 6 par – diamentowe. Złoci jubilaci otrzymali od Prezydenta RP specjalne medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Uroczystości odbyły się w sobotę 26 października.
zobacz więcej
SOMIANKA: Kto wierzy, nie powinien się lękać (foto)

SOMIANKA: Kto wierzy, nie powinien się lękać (foto)

Wizytacja kanoniczna w parafii Popowo Kościelne w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne z nią związane trwała krócej. Ks. biskup Piotr Libera, który gościł w parafii 30 października, zdążył jednak spotkać się z różnymi grupami parafialnymi, odwiedził cmentarz. – Kto wierzy, nie powinien się lękać, gdyż jak czytamy w liście św. Apostoła Jana: „Ten, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości” – mówił w homilii.
Wizytacja ks. biskupa odbyła się w 5. rocznicę ozdobienia cudownego wizerunku Matki Bożej Popowskiej papieską Koroną Wdzięczności.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Pomóż Piotrusiowi odzyskać słuch! (foto)

RZĄŚNIK: Pomóż Piotrusiowi odzyskać słuch! (foto)

W dniach 13,14,15 listopada 2019 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Trzaskomy w Porządziu wraz z Radą Rodziców włączyła się w akcję charytatywną „ Pomóż Piotrusiowi odzyskać słuch!”.
zobacz więcej