15 lutego w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zabrodziu odbyły się, zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, spotkania warsztatowe wspomagające koła gospodyń wiejskich w działaniach twórczych z gmin Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Wyszków i Zabrodzie. Była to okazja, by powrócić do korzeni naszej tradycji i kultury.
Na 38 zarejestrowanych w powiecie wyszkowskim kół gospodyń wiejskich w warsztatach uczestniczyło 25. Spotkanie prowadził Janusz Pawlak, koordynator biura regionalnego NIKiDW w Pułtusku. Za pomoc w organizacji imprezy podziękował sekretarz gminy Elżbiecie Jurczyk i zarządcy GCKiC Paulinie Turek. Zapowiedział, że podobne spotkanie odbędzie się w czerwcu w powiecie ostrowskim.
Do Zabrodzia Janusz Pawlak zaprosił osoby jedne z najlepszych w Polsce i na świecie w swojej dziedzinie.
Prelekcję na temat wykorzystania dorobku materialnego i niematerialnego Kurpiów z Puszczy Białej i Puszczy Zielonej wygłosiła etnografka Sylwia Słojkowska-Affelska. Mówiła o znaczeniu tradycyjnego rzemiosła (wycinanka, haft, plecionkarstwo, wypieki), obrzędów czy pieśni w budowaniu lokalnej tożsamości. - Chcemy państwa zarazić dziedzictwem niematerialnym, które tu się rozwija – zadeklarowała.
Warsztaty pieczenia ciasta obrzędowego, towarzyszącego ważnym uroczystościom i świętom prowadził Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego. Zaprezentowane pieczywo to byśki (zwierzęta domowe i leśne) oraz nowe latko (robione na początku roku; to pastuszek otoczony dwunastoma gąskami – na każdy miesiąc, żeby się szczęściło).
Zajęcia z plecionkarstwa prowadził Wiesław Kuskowski z Ostrołęki. Jego rodzina zajmuje się wikliniarstwem od 4 pokoleń. Robili meble, koszyki (w dawnych czasach nie było plastikowych reklamówek).
Królową wycinanek jest Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa z Myszyńca (Puszcza Zielona), założycielka Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich. Zachwyt wzbudziły wykonane przez nią piękne, unikatowe firanki, wycinane ze specjalnego papieru.
Beata Pasińska z Broku pokazała uczestnikom, jak tworzyć kwiaty z bibuły i krepiny, od lat elementy dekoracyjne w kurpiowskiej kulturze ludowej.
Halina Witkowska, popularyzatorka kultury Puszczy Białej, opiekunka Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, zademonstrowała, jak robi się oklejanki - charakterystyczny dla rejonu Puszczy Białej typ jajka wielkanocnego zdobionego rdzeniem sitowia i kolorowymi nitkami.
Warsztaty z tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych, z wykorzystaniem bukszpanu, borówki, bazi, kłosów zbóż i traw, poprowadziła Moniki Poteraj z Przyłubia.
Podczas spotkania nie zabrakło muzyki. Na scenie wystąpili: zespół „Sława” działający przy KGW w Zabrodziu (akompaniował im na akordeonie Zbigniew Gzowski) oraz Jerzy Święch – muzykant z Rząśnika.
Smaczny posiłek dla uczestników warsztatów przygotowały panie z KGW „Gajowianki”.
Uczestnicy byli zadowoleni z tego interesującego spotkania, z warsztatów, z możliwości wymiany kontaktów.