Na terenie gminy Zabrodzie znajduje się 60 punktów gniazdowania bocianów białych. W zasiedlonych gniazdach policzono 102 młode bociany, najwięcej w sołectwach Słopsk i Młynarze. To wyniki spisu, które koordynowało Stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie.
Ta międzynarodowa akcja odbywa się raz na 10 lat, jej celem jest oszacowanie liczby gniazd, stanu populacji bocianów oraz liczby piskląt wychowanych przez pary przystępujące do lęgu. Wspomnijmy, że Polska jest jednym z ulubionych miejsc lęgowych bocianów białych, co wiąże się z dostępnością żerowisk i odpowiednich miejsc do gniazdowania. Ponad 25% światowej populacji bocianów białych co roku przybywa do Polski, aby tu wychować swoje młode. Te piękne ptaki pełnią ważną rolę w ekosystemach, pomagając kontrolować populacje szkodników i małych zwierząt. Ich obecność jest korzystna dla rolnictwa, bo pomaga utrzymać równowagę naturalnych populacji.
Stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie było koordynatorem tej akcji na terenie gminy Zabrodzie. Zaczęło się na początku marca od utworzenia, wspólnie z mieszkańcami i gminą, mapy gniazd i platform na gniazda. Liczenie odbyło się w pierwszej połowie lipca, aktywiści odwiedzili ponad 70 miejsc.
A oto wyniki ich pracy: 52 zasiedlone gniazda, 10 gniazd i 7 platform bez ptasich mieszkańców. W zasiedlonych gniazdach zarejestrowano aż 102 młode bociany!
Najwięcej gniazd znajduje się w sołectwach: Słopsk - 14 gniazd, Młynarze - 10 gniazd, Mościska - 6 gniazd.
W dwóch gniazdach znaleźliśmy aż po 4 młode bociany, co jest wyjątkowym widokiem, gdyż bociany mają maksymalnie 6 młodych – czytamy na facebooku Stowarzyszenia. - Teraz przystępujemy do przenoszenia danych z kart obserwacyjnych do elektronicznej bazy danych prowadzonej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.