ZABRODZIE: Pojawił się piroman (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Pojawił się piroman (foto)

30.04.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Komendant powiatowy PSP st. bryg. Marek Krassowski na sesji rady gminy 26 kwietnia przedstawił temat bezpieczeństwa pożarowego w Gminie Zabrodzie. - Ten rok jest obfity w pożary – zaznaczył komendant. – Jesteście w tej chwili liderem. Poinformował, że pożary są dziełem podpalaczy, których poszukuje policja. Zaapelował do mieszkańców o pomoc w ich ujęciu.
 
- Zeszły rok był w miarę spokojny. W powiecie były 964 zdarzenia: pożary 259, miejscowe zagrożenia (wszystko, w czym strażacy biorą udział poza pożarami) 627, fałszywe alarmy 78. W gminie Zabrodzie było 87 zdarzeń (w 2016 r. – 93). Najwięcej pożarów jest w marcu, kwietniu i maju, co jest związane z wypalaniem traw.
W gminie Zabrodzie działają dwie jednostki OSP – w Zabrodziu i Słopsku. Pewien problem stanowi ich brak gotowości do wyjazdu. – To nie jest wina OSP, natomiast jest to ogólny problem, myślę, że w skali całej Polski. Bo teraz w powiatach rolników jest coraz mniej, większość pracuje w Warszawie i dalej, dlatego do godz. 15 jest problem z zadysponowaniem ochotników. Po prostu są w pracy. I tak w ub. roku OSP Słopsk 6 razy nie była gotowa do wyjazdu (tyle samo razy Trzcianka i Wólka Lubielska), OSP Zabrodzie – raz.
W zeszłym roku PSP przeprowadziła 4 kursy dla strażaków ratowników OSP (m.in. szkolenie podstawowe, z zakresu pierwszej pomocy, szkolenie kierowców, ratownictwo techniczne w wypadkach samochodowych); ogółem przeszkoliło się ponad 70 druhów, w tym z gminy Zabrodzie 5: 1 ze Słopska i 4 z Zabrodzia.
W tym roku, do 25 kwietnia, w gminie Zabrodzie powstały 64 zdarzenia (w całym ub. roku było ich 87), w których interweniowała straż pożarna, w tym 49 pożarów, 12 miejscowych zagrożeń i 3 fałszywe alarmy (w dobrej wierze). Akurat w trakcie wypowiedzi komendanta słychać było syrenę jadącego do akcji samochodu strażackiego.
- Ten rok jest obfity w pożary – zaznaczył komendant. – Jesteście w tej chwili liderem. Te pożary nie biorą się stąd, że jakiś piorun kulisty nad wami krąży, tylko jest to dzieło paru osób. 
Sprawców poszukuje policja, ale komendant zaapelował również do mieszkańców o pomoc w ich ujęciu.
Do wypowiedzi komendanta odniósł się wójt Tadeusz Michalik, którego też martwią pożary: - Jak słyszę głos syreny, to mi się niedobrze robi. Jest grupa ludzi… Kiedyś były podpalane lasy w Zabrodziu, teraz się przeniosło na Wysychy, rejon Anastazewa i Mostówki. W sobotę był potężny pożar, spłonęło 7,5 ha lasów i nieużytków. Utrzymanie naszych dwóch jednostek OSP kosztowało w ub. roku gminę ok. 150 tys. zł, PSP przekazaliśmy 4 tys. zł. Pan minister Zieliński na każdym spotkaniu głośno tłumaczy, że pieniędzy na straż jest więcej. Z Krajowego Systemu nasza jednostka otrzymała 3 tys. zł, a zawsze dostawaliśmy 7-8 tys. Jak te wypowiedzi mają się do rzeczywistości? Pozwólcie, państwo, że nie będę tego komentował.
PSP wystąpiła do gminy o dotację w wys. 8 tys. zł na poprawę łączności między jednostkami OSP i dyżurnym PSP.
- To jest dla bezpieczeństwa OSP, nie dla PSP – tłumaczył radnym komendant.
Głos zabrał też przewodniczący Janusz Pakuła: - Teraz mamy jakiegoś piromana, który krąży po naszym terenie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość