ZABRODZIE: Pizza i inne przysmaki w młynie (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Pizza i inne przysmaki w młynie (FOTO)

12.08.2022
autor: Elżbieta Szczuka
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” zorganizowało w niedzielę 7 sierpnia, po raz drugi, warsztaty pieczenia pizzy. To skutek, niespodziewanie dla organizatorów, dużego zainteresowania warsztatami pieczenia pizzy, które odbyły się 3 tygodnie wcześniej.
 
Impreza rozpoczęła się w samo południe, a zainteresowanie nią było duże, o czym świadczył chociażby zapełniony parking samochodowy. Niektórzy z przybyłych byli tu po raz pierwszy, więc skwapliwie skorzystali z możliwości zwiedzenia zabytkowego młyna oraz obejrzenia, jak pracują (po konserwacji) stare urządzenia: silnik Winterthur, tłokowa pompa wodna, generator energii elektrycznej, mlewnik walcowy. Po młynie oprowadzał ich prezes „Bractwa Zabrodzkiego” Arkadiusz Redlicki. Natomiast w tajniki przygotowania i pieczenia pizzy wprowadzał zainteresowanych Patryk Tchórz. Ale nie tylko pizzę można było zjeść tego dnia – były jeszcze hot-dogi po niegowsku (z miejscowych surowców plus specjalne dodatki), kaszanka grillowana z cebulką, racuchy od pań Urszuli Borkowskiej i Marty Kochańskiej, ciasta, kawa.
- Zauważyliśmy, że wiele osób przyjechało do nas, żeby się spotkać przy ognisku, porozmawiać – mówi prezes Redlicki. - Były też dwie grupy piesze z zaprzyjaźnionego z nami warszawskiego oddziału PTTK.
Dla młodszych i starszych organizatorzy przygotowali rodzinne zawody sportowe, np. przeciąganie liny, slalom, grę w ringo. Zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy - upominki.
W tym roku Bractwo Zabrodzkie świętować będzie piętnastolecie istnienia. Najbliższe wydarzenia przygotowywane przez nich to: 
  • 10-11 września - Europejskie Dni Dziedzictwa; 
  • 25 września - Bieg norwidowski i impreza urodzinowa bractwa; 
  • 2 października - festyn „Pożegnanie lata”.
SPECTRUM 2022
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

Teresa Kasprowicz, która od 30 lat jest kierownikiem USC w Brańszczyku, 31 stycznia otrzymała pismo z wypowiedzeniem dotychczasowych warunków pracy (co wiąże się dla niej z utratą dodatku funkcyjnego) i trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. – Dla mnie to wielkie zaskoczenie – nie kryła w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem” – Wójt zapewniał mnie kilkakrotnie, że nie ma wobec mnie innych planów. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Rajd szlakiem bohatera

ZABRODZIE: Rajd szlakiem bohatera

W niedzielę sprzed młyna w Niegowie wyruszył kolejny rajd rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie – Szlakiem mjr. Bronisława Deskura.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Dziadek z babcią mają święto (foto)

ZABRODZIE: Dziadek z babcią mają święto (foto)

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Zabrodziu dla swoich babć i dziadków, z okazji ich święta, przygotowały bardzo miłą, wzruszającą uroczystość. Wręczyły babciom i dziadkom laurki i kolorowe kwiatki wykonane z bibuły. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Co z połączeniem autobusowym do Wyszkowa?

BRAŃSZCZYK: Co z połączeniem autobusowym do Wyszkowa?

Na styczniowym posiedzeniu połączonych komisji rady gminy i na ostatniej sesji został wywołany temat lokalnych połączeń autobusowych. Na terenie gminy kursowała jedna taka  linia Poręba-Brańszczyk-Wyszków. Została zawieszona, bo powiat nie dostał rządowego dofinansowania. – Proszę nie robić z tego wielkiej sensacji – apelował wójt do radnych opozycyjnych, którzy temat zgłosili. – Problem jest do rozwiązania. 
zobacz więcej