ZABRODZIE: Piękna „Droga” Joanny Bruździńskiej (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Piękna „Droga” Joanny Bruździńskiej (FOTO)

21.08.2024
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 18 sierpnia w Muzeum Cypriana Norwida odbył się wernisaż wystawy ceramicznych rzeźb Joanny Bruździńskiej, zatytułowanej „Droga”. Te piękne, kobiece rzeźby można oglądać do 13 września.
 
Artystkę powitał dyrektor muzeum Jacenty Matysiak i oddał jej głos: - Jestem przeszczęśliwa, że mogę przedstawić swoje prace w tym cudownym miejscu, historycznym, ważnym dla Polski. Przyjechałam z Bolesławca, to miasto słynące z unikatowej ceramiki użytkowej i bogatej tradycji rzeźbiarskiej. Jest tam kilkanaście zakładów tworzących ceramikę użytkową.
Joanna Bruździńska, rocznik 1967, urodziła się w Bolesławcu. Od dziecka interesowała się sztuką. Poznała liczne techniki sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej. Maluje i fotografuje, ale jej największą fascynacją jest rzeźba z gliny. Przygodę ze sztuką zaczynała w Stowarzyszeniu Fotograficznym „Camera”. W 2011 r. wzięła udział w kursie pamiątkarskim. Poznała wówczas malarza Dariusza Milińskiego, który zaprosił ją na plener malarski. Od tamtego czasu każdą wolną chwilę poświęca tworzeniu. Zajmuje się głównie ceramiką. Swoje umiejętności rozwijała w Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu, w pracowni Mateusza Grobelnego. Jej rzeźba jest w swoim nastroju intuicyjnie kobieca. Obecnie prowadzi pracownię autorską w Sobocie niedaleko Bolesławca, z piękną panoramą na Karkonosze, widać górę Śnieżkę. 
Artystka stosuje różne techniki ceramiczne, takie jak wypalanie, barwienie tlenkami, szkliwienie czy technika „pióro”, która polega na nakładaniu na glinę warstwy szkliwa i rysowaniu na niej wzorów za pomocą metalowego narzędzia. Inną używaną przez nią jest technika raku - to japońska metoda wypalania ceramiki, która polega na szybkim wyciąganiu naczyń z pieca i schładzaniu ich w otoczeniu redukującym. Technika raku daje niepowtarzalne efekty kolorystyczne i strukturalne na powierzchni ceramiki. Oprócz rzeźb na wystawie można obejrzeć fotografie, które Joanna Bruździńska wykonała podczas pleneru w Bolesławcu.
Artystka pokazuje swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce. W lipcu wzięła udział w VIII Ogólnopolskim Plenerze Ceramicznym Azymut Chrzęsne 2024, jej prace można było oglądać w pałacu w Chrzęsnem (pow. wołomiński) na poplenerowej wystawie. A w Dębinkach prace Joanny Bruździńskiej można oglądać (a także kupić) do piątku 13 września.
Natomiast w najbliższą sobotę 24 sierpnia o godz. 16 muzeum w Dębinkach zaprasza na recital i wernisaż malarstwa Katarzyny Słowikowskiej-Zakrzewskiej „Malarstwo i melodie – moja podróż”. 
***
W sobotę 24 sierpnia o godz. 16 Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zaprasza na recital i wernisaż Katarzyny Słowikowskiej-Zakrzewskiej pt. „Malarstwo i melodie - moja podróż”. Autorka zabierze nas w magiczną podróż poprzez swoje obrazy i muzykę. 
 
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość