ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

12.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
W tym roku na Narodowe Czytanie Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach i Wójt Gminy Zabrodzie zaprosili do Słopska. Na terenie strażnicy OSP, z przepięknym widokiem na rozlewisko rzeki Fiszor, w sobotę 9 września przybyli wysłuchali fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
 
Ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Z roku na rok liczba uczestników akcji systematycznie wzrastała, w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie.
Przybyłych powitała Natalia Sulich z Muzeum Cypriana Norwida. Przypomniała, że Eliza Orzeszkowa, autorka licznych nowel, opowiadań i powieści, urodziła się 6 czerwca 1841 r. w Milkowszczyźnie. Wiele lat swego życia spędziła w położonym nad Niemnem Grodnie i tu zmarła 18 maja 1910 r. Powieść „Nad Niemnem” została wydana w 1888 r.
W Słopsku wybrane fragmenty powieści czytali: Elżbieta Jurczyk – sekretarz gminy Zabrodzie, Ewa Kłębek – radna gminna, sołtyska wsi Słopsk, Jadwiga Teodorczyk – emerytowana dyrektorka szkoły w Dębinkach, Sylwia Marciszewska- przewodnicząca rady gminy, Krzysztof Jezierski – wójt gm. Zabrodzie, Tomasz Katner – nauczyciel w szkole w Zabrodziu.
Dodatkową atrakcją tego popołudnia był piękny koncert „W kręgu pieśni Chopina, Moniuszki, Paderewskiego i folkloru” w wykonaniu śpiewaczki Anny Marii Adamiak. Zaśpiewała m.in. „Ty pójdziesz górą”, „Laurę i Filona”, „Pieśń wieczorną”, „Życzenie”, „Dwa serduszka, cztery oczy” i na zakończenie „Zachodźże słoneczko”. Było i sentymentalnie, i wesoło.
W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

Sołectwo Somianka-Parcele wróciło z XII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw z najwyższym wyróżnieniem!
zobacz więcej
ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

Warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie, zwiedzanie zabytkowego młyna, wycieczka do „Samarii” (pałacyk w Niegowie, w którym mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego), konkurs na domową pizzę, kino plenerowe, zabawy i konkursy dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

We współpracy z Urzędem Gminy w Długosiodle oraz zespołem edukatorów A&M Art of Nature 21 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Długosiodle odbył się Piknik Ekologiczny. Był podsumowaniem działań całej społeczności szkolnej w związku z przypadającą w tym roku po raz 30. akcją Sprzątanie Świata, która odbyła się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

W Lubielu Nowym 8 września odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp, ofiary terroru stalinowskiego, członka lokalnych struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Został zamordowany 29 stycznia 1946 r. na terenie Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. Toledo, a ciało ukryto w nieznanym miejscu. Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
zobacz więcej