ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

12.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
W tym roku na Narodowe Czytanie Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach i Wójt Gminy Zabrodzie zaprosili do Słopska. Na terenie strażnicy OSP, z przepięknym widokiem na rozlewisko rzeki Fiszor, w sobotę 9 września przybyli wysłuchali fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
 
Ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Z roku na rok liczba uczestników akcji systematycznie wzrastała, w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie.
Przybyłych powitała Natalia Sulich z Muzeum Cypriana Norwida. Przypomniała, że Eliza Orzeszkowa, autorka licznych nowel, opowiadań i powieści, urodziła się 6 czerwca 1841 r. w Milkowszczyźnie. Wiele lat swego życia spędziła w położonym nad Niemnem Grodnie i tu zmarła 18 maja 1910 r. Powieść „Nad Niemnem” została wydana w 1888 r.
W Słopsku wybrane fragmenty powieści czytali: Elżbieta Jurczyk – sekretarz gminy Zabrodzie, Ewa Kłębek – radna gminna, sołtyska wsi Słopsk, Jadwiga Teodorczyk – emerytowana dyrektorka szkoły w Dębinkach, Sylwia Marciszewska- przewodnicząca rady gminy, Krzysztof Jezierski – wójt gm. Zabrodzie, Tomasz Katner – nauczyciel w szkole w Zabrodziu.
Dodatkową atrakcją tego popołudnia był piękny koncert „W kręgu pieśni Chopina, Moniuszki, Paderewskiego i folkloru” w wykonaniu śpiewaczki Anny Marii Adamiak. Zaśpiewała m.in. „Ty pójdziesz górą”, „Laurę i Filona”, „Pieśń wieczorną”, „Życzenie”, „Dwa serduszka, cztery oczy” i na zakończenie „Zachodźże słoneczko”. Było i sentymentalnie, i wesoło.
W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość