Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16686.jpg

Powiat

ZABRODZIE: Na jagody po raz ósmy (FOTO)

10.07.2025
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 6 lipca w Kicinach po raz ósmy odbyły się „Jagodowe żniwa za brodem”, sympatyczna impreza promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze. W głównym konkursie – zbierania jagód – uczestnicy zebrali ich 28,445 kg.
 
A wszystko zaczęło się w 2016 r. Imprezę współorganizowali Gmina Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica, jej celem była promocja gminy i lasów państwowych, integracja mieszkańców gminy i letników odpoczywających na terenie gminy. Gośćmi specjalnymi byli Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, w różny sposób związani z gminą Zabrodzie. Przeczytali m.in. wiersz Marii Konopnickiej „Na jagody”. W konkursie zbierania jagód (indywidualnie) zwyciężyli wówczas Katarzyna Tryc (6,1 kg) i Kazimierz Izdebski (5,1 kg).
Tegoroczna impreza rozpoczęła się w samo (upalne) południe, godzinę później uczestnicy konkursu zbierania jagód wyjechali do lasu. W tym czasie na placu odbywały się konkursy: barwny wianek, kwiatowy witraż, słodka jagoda, warsztaty kaligraficzne i szydełkowania. Słońce mocno grzało. Na placu stanęła kurtyna wodna, plac spryskiwali wodą druhowie z OSP. Chętni mogli odbyć przejażdżkę bryczką po najbliższej okolicy (były trzy, ciągnięte przez konie i przez ciągniki) lub londyńskim autobusem. 
Pierwsze na scenie wystąpiło Stowarzyszenie „Skrzydła Pasji” z Dąbrówki z kabaretowym programem „Senior demode, czyli pół żartem, pół serio”. Było życiowo i śmiesznie. Po nich zaprezentował się duet „Grażyna i Marek”, czyli Grażyna Siekut (sołtyska Urli) i Marek Jaroszewski. Tradycyjnie wystąpił zespół „Sława” działający przy KGW w Zabrodziu. Panie zaśpiewały piosenki biesiadne, akompaniował im Łukasz Dąbrowski. Nie obyło się bez bisu.
 
Rozstrzygnięcia konkursów
Wyniki głównego konkursu – w zbieraniu jagód – są następujące: 
kat. A – drużynowa (8 drużyn): I - Jagódki z Podgaci - 4,443 kg, II - Koło Gospodyń i Gospodarzy Dębinki - 4,05 kg, III - Gajowianki - 3,413 kg
kat. B – indywidualna (9 osób): I - Jadwiga Kuchta - 1,998 kg, II - Dorota Kowalczyk - 1,502 kg, III - Kazimierz Izdebski - 1,005 kg
W konkursie „Barwny wianek” (12 uczestników) nagrody otrzymali: 
kat. I (do 12 lat): I miejsce – Lena Leszkiewicz, II – Julia Grednicka, III – Jan Rybak
kat. II (powyżej 12 lat): I – Oliwia Sochan, II – Ola Choromańska, III – Kornelia Popławska. 
Do konkursu „Kwiatowy witraż” przystąpiło 13 młodych wykonawców.  
Kat. I (do 10 lat): I miejsce Zuzanna Boguszewska, II - Iga Zyśk, III - Nikodem Bołądz,
Kat. II (powyżej 10 lat): I - Bartek Rybak, II - Lena Leszkiewicz, III - Lena Zyśk
Do konkursu „Słodka jagoda” przystąpiło 6 uczestników. Komisja konkursowa brała pod uwagę smak, regionalność, sposób podania, prezentację. Najwyżej oceniła jagodzianki upieczone przez Wiesławę Oleksiak, następnie ciasto z jagodami Barbary Redlickiej i Marzeny Pergół ciasto z jagodami i bezą.
 
Niech gra muzyka
Serca publiczności zdobyła wokalistka Aleksandra Wylężek, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w łódzkiej Akademii Muzycznej, zwyciężczyni Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów im. Anny German. Towarzyszyli jej Marcin Cichocki – pianino i Rafał Hajduga - kontrabas. Wykonali (w nowej aranżacji) przeboje lat 60. i 70. z repertuaru m.in. Ewy Bem, Edyty Geppert, Krzysztofa Krawczyka czy Andrzeja Dąbrowskiego.
Imprezę, a także dyskotekę prowadził dobrze znany uczestnikom „Jagodowych żniw” DJ Marcel. Gwiazdą wieczoru, która przyciągnęła największą publiczność, był zespół DEJW (założony w Wyszkowie w 2015 r. przez Dawida Kuleszę).
Na placu swoje stoiska rozstawili: KGW „Zabrodzianki”, KGW „Gajowianki”, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Dębinki, KGW „Norwidzianki” z Głuch, Stowarzyszenie Choszczowe – odkryj na nowo, Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”, Stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Drewnica, Koło Łowieckie TROP, Koło Łowieckie CZAJKA z Warszawy, Parafia NMP Królowej Pokoju w Kicinach, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Organizatorami wydarzenia byli Gmina Zabrodzie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zabrodziu, a partnerem Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom