ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

21.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Podczas sesji Rady Gminy Zabrodzie, 12 listopada, marszałek Adam Struzik trzem samorządowcom – Tadeuszowi Michalikowi, Wiesławowi Gizie i Tadeuszowi Kiszelowi – wręczył medale „Pro Masovia”. – Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim ludziom, którzy przez 28 ostatnich lat, a w samorządach powiatowych od 20 lat, pracują na rzecz naszej ojczyzny – podkreślił marszałek.
 
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik był gościem radnych.
- Jako przewodniczący rady, wystąpiłem do pana marszałka o nadanie medalu „Pro Masovia” najstarszym samorządowcom z naszej gminy – poinformował Janusz Pakuła na ostatniej w tej kadencji sesji rady gminy. 
Tymi osobami są: wójt Tadeusz Michalik – 24-letni staż samorządowy,  wcześniej radny gminny i powiatowy, Wiesław Kazimierz Giza – od 20 lat radny gminy, wybrany na kolejną kadencję i Tadeusz Kiszel – najstarszy stażem sołtys (24 lata), z Obrębu. 
Adam Struzik podziękował za zaproszenie w tym szczególnym dniu. Swoje wystąpienie rozpoczął od nawiązania do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówił o wysiłku Polaków z trzech zaborów, żeby przywrócić Polskę na mapę świata. Przeszedł i do czasów współczesnych.
- Po roku 1989 jedną z pierwszych fundamentalnych ustaw była ustawa o przywróceniu samorządu gminnego. W maju 1990 to miało olbrzymie znaczenie, bo wspólnoty lokalne mogły wziąć sprawy we własne ręce, decydować o własnym rozwoju. Zwróćcie państwo uwagę, jak wielką rolę odegrały samorządy w odradzaniu Polski. Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim ludziom, którzy przez 28 ostatnich lat, a w samorządach powiatowych od 20 lat, pracują na rzecz naszej ojczyzny. Podziękować sołtysom, bo to jest pomocnicza struktura samorządowa, niezwykle ważna – w województwie mazowieckim mamy 7.535 sołectw. Od 14 lat jest jeszcze jedna istotna wspólnota – to wspólnota europejska. Na realizację różnych projektów Polska otrzymała z UE 152 mld euro, a nasza składka wynosiła 49 mld euro. To jest 103 mld euro na czysto. Mnożąc to przez 4,3, otrzymujemy kwotę w złotówkach, przekraczającą roczny budżet Polski na przyszły rok – podkreślił. 
- Korzystając z okazji, chciałbym wyróżnić medalem pamiątkowym trzy osoby, o których wspomniał pan przewodniczący. To medal honorowy, ale jest to wyróżnienie zaszczytne, bo wręczamy je za wybitne zasługi dla naszego województwa.
Zabrodzcy samorządowcy podziękowali za wyróżnienie.
Marszałek również otrzymał prezent (z końską podkową na szczęście) – od przewodniczącego Pakuły, jednocześnie sołtysa Słopska. To podziękowanie mieszkańców wsi za dofinansowanie budowy drogi w Słopsku. 
- On dużo waży, niewiele kosztuje, ale jest pamiątką na wieki – ocenił przewodniczący.
Natomiast wójt Michalik przekazał marszałkowi kilka egzemplarzy albumu „Zabrodzie. Nadbużańskie krajobrazy”.
Wójt na zakończenie kadencji otrzymał od sołtysów portfel i koniak – w torebce z wizerunkiem samochodu.  
Radni na sesji podjęli jeszcze 7 uchwał, m.in. w sprawie uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości i zmian w budżecie.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

Szesnaście kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych wykonano podczas XVIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który w niedzielę 22 stycznia odbył się w remizie OSP w Brańszczyku. W finale powiatowym gminę reprezentować będą uczniowie szkół podstawowych w Knurowcu i Brańszczyku oraz gimnazjum w Brańszczyku.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Charytatywny Turniej Szóstek Piłkarskich

ZABRODZIE: Charytatywny Turniej Szóstek Piłkarskich

4.708,67 zł zebrano podczas Charytatywnego Turnieju Szóstek Piłkarskich, który odbył się w niedzielę 11 października na zabrodzkim orliku. Pieniądze zbierano na rehabilitację Agnieszki Paź, 42-letniej mieszkanki Gminy Zabrodzie, która przeszła ciężki zawał i śpiączkę.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Poetyckie przedwiośnie (foto)

RZĄŚNIK: Poetyckie przedwiośnie (foto)

W gminnych eliminacjach 42. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, które odbyły się w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Rząśniku, wzięło udział 38 recytatorów. W etapie powiatowym wystąpi 9 reprezentantów gminy, laureatów trzech pierwszych miejsc, uczniowie szkół w Komorowie, Porządziu, Rząśniku i Starym Lubielu.    
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Rów niezgody (foto)

RZĄŚNIK: Rów niezgody (foto)

Dyskusję na sesji rady gminy 27 września wywołała uchwała o dotacji dla spółek wodnych. Gmina chce w tym roku przekazać na oczyszczenie rowu długości 8 km, od Narwi do Wincentowa, 10 tys. zł. Jedna z radnych zarzuciła wójtowi, że sprawa zbyt długo się wlokła. Wójt natomiast uważa, że zrobił w tej sprawie wszystko, na co pozwala prawo. 
zobacz więcej