ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

14.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie, zwiedzanie zabytkowego młyna, wycieczka do „Samarii” (pałacyk w Niegowie, w którym mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego), konkurs na domową pizzę, kino plenerowe, zabawy i konkursy dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
 
Wydarzenie rozpoczęło się przed południem warsztatami, podczas których dzieci i młodzież wykonywali figurki i naczynia z gliny. Prace po wyschnięciu wypalane są w piecu elektrycznym w temperaturze ok. 900 st. C.
Wiele ciekawych informacji od siostry Miriam uzyskali zwiedzający w niegowskim klasztorze salę pamięci matki Wincenty (imię zakonne) Jadwigi Jaroszewskiej (1900-1937), pionierki pracy na rzecz dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, założycielki zgromadzenia zakonnego. 
Jak zwykle wielkim powodzeniem cieszyła się pizza pieczona w piecu opalanym drewnem. Do konkursu na domową pizzę (prowadzenie Patryk i Sylwia Tchórzowie) było 12 zgłoszeń. Miejsca na podium zajęli: I - Piotr Deptuła z Wyszkowa, II - Łukasz Rostek z Jarzębiej Łąki, III - Dorota i Wojciech Sobierajowie z Niegowa, w nagrodę od Wójta Gminy Zabrodzie otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i konkursy dla dzieci.
Zwieńczeniem soboty w zabytkowym młynie było kino plenerowe – widzowie obejrzeli amerykański film science fiction Avatar 1.
A na niedzielę 8 października Bractwo Zabrodzkie już zaprasza do zabytkowego młyna w Niegowie na piknik na pożegnanie lata.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość