ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

14.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie, zwiedzanie zabytkowego młyna, wycieczka do „Samarii” (pałacyk w Niegowie, w którym mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego), konkurs na domową pizzę, kino plenerowe, zabawy i konkursy dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
 
Wydarzenie rozpoczęło się przed południem warsztatami, podczas których dzieci i młodzież wykonywali figurki i naczynia z gliny. Prace po wyschnięciu wypalane są w piecu elektrycznym w temperaturze ok. 900 st. C.
Wiele ciekawych informacji od siostry Miriam uzyskali zwiedzający w niegowskim klasztorze salę pamięci matki Wincenty (imię zakonne) Jadwigi Jaroszewskiej (1900-1937), pionierki pracy na rzecz dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, założycielki zgromadzenia zakonnego. 
Jak zwykle wielkim powodzeniem cieszyła się pizza pieczona w piecu opalanym drewnem. Do konkursu na domową pizzę (prowadzenie Patryk i Sylwia Tchórzowie) było 12 zgłoszeń. Miejsca na podium zajęli: I - Piotr Deptuła z Wyszkowa, II - Łukasz Rostek z Jarzębiej Łąki, III - Dorota i Wojciech Sobierajowie z Niegowa, w nagrodę od Wójta Gminy Zabrodzie otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i konkursy dla dzieci.
Zwieńczeniem soboty w zabytkowym młynie było kino plenerowe – widzowie obejrzeli amerykański film science fiction Avatar 1.
A na niedzielę 8 października Bractwo Zabrodzkie już zaprasza do zabytkowego młyna w Niegowie na piknik na pożegnanie lata.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

Bardzo dużą frekwencją cieszyły się niedzielne (3 września) Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku. Serca publiczności podbił fantastyczny Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemeczyna na Litwie. Tłumy zgromadziły się przed sceną podczas koncertu gwiazdy dożynek – Skolima.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: W podziękowaniu za codzienny trud (FOTO)

RZĄŚNIK: W podziękowaniu za codzienny trud (FOTO)

W niedzielę 3 września z zebranych plonów cieszyli się i świętowali rolnicy gminy Rząśnik. Za codzienny trud dziękowali im m.in. wójt i starosta. Potem były występy artystyczne, zabawa, wesołe miasteczko – dla każdego coś miłego.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

W Lubielu Nowym 8 września odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp, ofiary terroru stalinowskiego, członka lokalnych struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Został zamordowany 29 stycznia 1946 r. na terenie Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. Toledo, a ciało ukryto w nieznanym miejscu. Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
zobacz więcej
ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

ZABRODZIE: „Nad Niemnem” czytano nad Fiszorem (FOTO)

W tym roku na Narodowe Czytanie Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach i Wójt Gminy Zabrodzie zaprosili do Słopska. Na terenie strażnicy OSP, z przepięknym widokiem na rozlewisko rzeki Fiszor, w sobotę 9 września przybyli wysłuchali fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
zobacz więcej