ZABRODZIE: Kolejowe satyry księdza Janusza Grygiera (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kolejowe satyry księdza Janusza Grygiera (FOTO)

29.07.2022
autor: Elżbieta Szczuka
W Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu można oglądać wystawę kolejowych satyr księdza Janusza Grygiera (mówią o nim - modelarz w sutannie), proboszcza parafii w Mostówce i wielkiego miłośnika kolei.

Ks. Janusz Grygier przygodę z modelarstwem rozpoczął już w dzieciństwie. W adresowanym do dzieci w wieku przedszkolnym dwutygodniku „Miś” znalazł wycinanki, które starał się sam sklejać. Również sam rysował modele samochodów, budynków i sklejał je. Kolejny etap to spotkanie z pismem „Mały Modelarz”, które zawierało kartonowe modele do sklejania. Kolejnictwem zainteresował się jako sześciolatek, kiedy to w prezencie pod choinką znalazł małą kolejkę na baterię z dwoma wagonikami (nadal działa). Z czasem kolejka zaczęła się rozrastać, a dziecięca zabawa zamieniła się w hobby, które trwa do dziś. 
Rozpoczął od konstruowania budynków, infrastruktury kolejowej, domków, potem zaczęły powstawać makiety kolejowe, czyli miniaturowy świat kolei wykonany w skali 1:87. Ksiądz Janusz makiety wykonuje z różnych materiałów. Wiele elementów tworzy sam, niektóre kupuje w sklepach modelarskich, zdarza mu się korzystać z materiałów znalezionych na śmietniku. Każda makieta wymaga innych elementów i odrębnej aranżacji. Drzewka robione są z gąbki, z suszonych roślin, z drutu nawojowego.
Makiety powstają w różny sposób: na podstawie planów, zdjęć lotniczych, starych rysunków i fotografii, ale też z wyobraźni autora. Do zbudowania kolejowej rzeczywistości potrzebna jest ogromna wiedza o kolei. Dlatego ks. Janusz chętnie podróżuje, podpatruje, czyta fachową literaturę, przegląda kolekcjonerskie katalogi. Obecnie dysponuje makietą linii kolejowej jednotorowej długości 50 m.
Drugą pasją księdza jest kolekcjonowanie modeli parowozów, spalinowozów, wagonów. W jego zbiorze są modele kolei pruskich, bawarskich, saksońskich, niemieckich i polskich. Np. w 2016 r. w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT otwarto wystawę „Kolejki ks. Janusza. Kolej Bawarska w miniaturze i świat absurdów na kolei” - otworzył ją Michael Kern, przedstawiciel Wolnego Państwa Bawarii w Polsce.
Od 2004 r. ks. Janusz tworzy cykl satyr kolejowych, które ukazują różne scenki związane z koleją, podróżowaniem i życiem codziennym wokół kolei. Jest ich już kilkadziesiąt. Niektóre satyry są odbiciem rzeczywistości, inne ukazaniem jej w krzywym zwierciadle.
- Chciałem pokazać absurdy polskiej kolei: zamykanie szlaków, spóźnienia, paraliże – mówił w jednym z wywiadów. - Niektóre dioramy pokazują sytuacje, których byłem świadkiem.
Prace ks. Janusza prezentowane są na imprezach modelarskich, targach kolejowych i w muzeach. Zainteresowani mogą też oglądać kolejowe miniatury i inne eksponaty związane z koleją na terenie kościoła i plebanii w Mostówce, w tzw. proboszczowie.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: W tym roku dotacja gminy na wymianę kopciuchów

RZĄŚNIK: W tym roku dotacja gminy na wymianę kopciuchów

Odstępujemy od dofinansowywania przydomowych oczyszczalni ścieków i fotowoltaiki. Natomiast skupiamy się na dofinansowaniu wymiany pieców tzw. kopciuchów – zaznaczył na sesji 31 stycznia sekretarz gminy. Na ten cel w budżecie gminy na 2022 r. zarezerwowano 100.000 zł. Kwota dotacji przy wymianie na piec olejowy, gazowy lub pompę ciepła wzrosła do 5 tys. zł. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Bal karnawałowy przedszkolaków (foto)

DŁUGOSIODŁO: Bal karnawałowy przedszkolaków (foto)

O tym, że prawie każde dziecko bardzo lubi taniec, wiedzą chyba wszyscy. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle też uwielbiają taniec i zabawę więc 8 lutego sala Gminnego Centrum Kultury aż huczała od skocznej muzyki, tupotu tańczących nóg i okrzyków radości.
zobacz więcej
SOMIANKA: W niedzielę kolędowanie i granie

SOMIANKA: W niedzielę kolędowanie i granie

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek odbędzie się w niedzielę 15 stycznia w szkole w Jackowie Górnym. Jak co roku imprezę wzbogacą swoją obecnością i śpiewem artyści Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi na czele z Kazimierzem Kowalskim. W drugiej części zostanie przeprowadzona licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra dla dzieci i seniorów.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Dla spokoju i bezpieczeństwa (foto)

ZABRODZIE: Dla spokoju i bezpieczeństwa (foto)

Nową drogę w Lipinach oficjalnie otwarto 30 kwietnia. Odcinek ma wprawdzie nieco ponad pół kilometra, jednak dla mieszkańców ma duże znaczenie. Dzięki inwestycji rolnicy mają lepszy dojazd do pół, jest to też początek przyszłego połączenia drogi z ul. Bankową.
zobacz więcej