ZABRODZIE: Kolejne popołudnie z Chopinem i Norwidem (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kolejne popołudnie z Chopinem i Norwidem (FOTO)

21.09.2022
autor: Elżbieta Szczuka
Joanna Ławrynowicz-Just (fortepian) i Szymon Kuśmider (recytacje) to wykonawcy na kolejnym koncercie z cyklu Fortepian Szopena w pałacu w Dębinkach, który odbył się w niedzielne popołudnie 18 września.
 
Koncert prowadził Karol Stępkowski, który powitał przybyłych wspólnie z dyrektorem Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach Jacentym Matysiakiem.
Prof. dr hab. Joanna Ławrynowicz pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi bogatą działalność koncertową na całym świecie. Jest jedyną pianistką, która nagrała wszystkie utwory F. Chopina, na 16 płytach. Prowadzi działalność pedagogiczną na stanowisku profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu.
Koncert rozpoczęła Rondem c-moll op. 1, później były mazurki, a na zakończenie Walc S-dur op. 18.
Utwory Cypriana Norwida recytował i fragmenty jego listów do przyjaciół (są w nich wciąż niezwykle aktualne przemyślenia na temat narodu polskiego) czytał Szymon Kuśmider - absolwent PWST w Krakowie (1991 r.), aktor teatralny, filmowy oraz pedagog; zadebiutował na deskach Starego Teatru. W 2005 r. ukończył studia reżyserskie w Wiedniu. Współpracował z wieloma teatrami, od 2012 r. występuje w stołecznym Teatrze Polskim. 
W niedzielę 25 września utwory Chopina zagra Tomasz Zając, utwory Norwida przedstawi wybitna aktorka Maja Komorowska. Wyszkowianie na koncert do Dębinek mogą dojechać bezpłatnie autobusem, który odjeżdża o godz. 15.15 z przystanku przy Galeo, powrót ok. godz. 18.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość