ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

10.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Mieszkańcy i przyjezdni coraz silniej odczuwają trudności związane z przebudową głównej drogi z Zabrodzia do Adelina. Nie ma już możliwości przejazdu przez budowę skrzyżowania przy banku, więc by przejechać z Niegowa do Zabrodzia, trzeba kierować się na prawie 12-kilometrowy objazd. Sytuację dodatkowo utrudniają braki w oznakowaniu objazdu, które wykonawca na bieżąco ma uzupełniać.
 
Wykonawcą robót jest wołomińska firma Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid „Czystość”. W projekcie nowej drogi przewidziano m.in. budowę nawierzchni bitumicznej jezdni szerokości 6 m, budowę chodników i ciągu pieszo-roweroweg. Będzie też przebudowany przejazd kolejowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na początku i końcu modernizowanego odcinka drogi zostaną zbudowane ronda - w Zabrodziu i Adelinie.
Najbardziej intensywne prace trwają na budowie ronda w Zabrodziu. Do tej pory rozkopy można było ominąć przy banku. Teraz jednak ulica została zamknięta dla ruchu na dłuższym odcinku. Nie ma wyjścia, trzeba kierować się objazdami. Taka sytuacja ma trwać do Bożego Narodzenia. Mieszkańcy mają powody do zadowolenia, bo powstaje nowa droga, ale też narzekań - bo budowa sprawia spore utrudnienia. 
W obrębie tej drogi znajduje się bardzo dużo obiektów użyteczności publicznej, co było wielkim atutem w staraniach o dofinansowanie, ale teraz przy realizacji jest dużym utrudnieniem zarówno dla mieszkańców, jak również z uwagi na dowożenie uczniów do szkół, tym bardziej, że prace rozpoczęte zostały równocześnie od strony skrzyżowania w Zabrodziu i w Adelinie - czytamy na stronie internetowej gminy. Inwestorem jest co prawda powiat, ale to do gminy mieszkańcy w pierwszej kolejności kierują swoje uwagi. 
Obecnie wykonywane są prace najtrudniejsze logistycznie, w miejscu skrzyżowania pięciu ważnych dróg powstaje rondo, które docelowo znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Według informacji od przedstawicieli Starostwa oraz Wykonawcy drogi wynika, że z przyczyn technologicznych konieczne jest jednolite wykonywanie ronda (w szczególności wylanie jednolitej płyty betonowej pod całym rondem), a co za tym idzie całkowite zamknięcie skrzyżowania. Do czasu zrealizowania tego przedsięwzięcia utrudniony jest dojazd do obiektów takich jak szkoły, urząd, poczta, ośrodki zdrowia, policja. Po udrożnieniu skrzyżowania prace będą wykonywane odcinkami, a zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na maj przyszłego roku.
Objazd przez Dębinki i Wysychy ma ok. 12 km. O ile mieszkańcom jest łatwiej, to kłopot mogą mieć przyjezdni, bo oznakowanie objazdu… znika. Wykonawca ma je na bieżąco uzupełniać. 
Realizacja tak dużej i ważnej inwestycji musi powodować utrudnienia dla użytkowników, ale zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrozumiałość - do mieszkańców apelują urzędnicy.
Uwagi i postulaty dotyczące przebudowy można kierować na adres urzędu: urzad@zabrodzie.pl.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Powiatowy Dzień Strażaka i 100-lecie OSP w Porębie (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Powiatowy Dzień Strażaka i 100-lecie OSP w Porębie (FOTO)

Pododdziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej zgromadziły się w niedzielę 12 maja w Porębie na obchodach Powiatowego Dnia Strażaka. Była to szczególnie ważna uroczystość dla miejscowych strażaków, których jednostka świętuje w tym roku 100-lecie!
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Kalendarz wydarzeń na 2024 rok

DŁUGOSIODŁO: Kalendarz wydarzeń na 2024 rok

Gmina Długosiodło zaplanowała główne wydarzenia kulturalne, patriotyczne i sportowe na 2024 r. Pierwszą dużą imprezą będzie czerwcowe Powitanie Lata, którego gwiazdą będzie popularny Zenek.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Radni i wójt rozpoczęli nową kadencję (FOTO)

ZABRODZIE: Radni i wójt rozpoczęli nową kadencję (FOTO)

We wtorek 7 maja o godz. 14.30 rozpoczęła się I sesja nowo wybranej Rady Gminy Zabrodzie na kadencję 2024-2029. Otworzył ją radny senior Marek Wasilewski. W piętnastoosobowej radzie jest 6 osób z poprzedniej kadencji, 9 osób zaczyna swoją pracą w radzie. Aż dwie trzecie nowej rady stanowią kobiety. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Władze złożyły ślubowanie. Konrad Wykowski nowym przewodniczącym rady (FOTO)

RZĄŚNIK: Władze złożyły ślubowanie. Konrad Wykowski nowym przewodniczącym rady (FOTO)

Niech to zaprzysiężenie będzie początkiem nowego rozdziału w historii naszej wspólnoty, Głęboko wierzę, że razem możemy uczynić naszą gminę jeszcze lepszym miejscem dla nas wszystkich – po złożeniu ślubowania powiedział nowy Wójt Gminy Rząśnik Marek Leszczyński. Na pierwszej sesji, która odbyła się 7 maja, radni wybrali nowego przewodniczącego Konrada Wykowskiego i wiceprzewodniczącą Marzenę Wielgolewską.
zobacz więcej