ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

10.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Mieszkańcy i przyjezdni coraz silniej odczuwają trudności związane z przebudową głównej drogi z Zabrodzia do Adelina. Nie ma już możliwości przejazdu przez budowę skrzyżowania przy banku, więc by przejechać z Niegowa do Zabrodzia, trzeba kierować się na prawie 12-kilometrowy objazd. Sytuację dodatkowo utrudniają braki w oznakowaniu objazdu, które wykonawca na bieżąco ma uzupełniać.
 
Wykonawcą robót jest wołomińska firma Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid „Czystość”. W projekcie nowej drogi przewidziano m.in. budowę nawierzchni bitumicznej jezdni szerokości 6 m, budowę chodników i ciągu pieszo-roweroweg. Będzie też przebudowany przejazd kolejowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na początku i końcu modernizowanego odcinka drogi zostaną zbudowane ronda - w Zabrodziu i Adelinie.
Najbardziej intensywne prace trwają na budowie ronda w Zabrodziu. Do tej pory rozkopy można było ominąć przy banku. Teraz jednak ulica została zamknięta dla ruchu na dłuższym odcinku. Nie ma wyjścia, trzeba kierować się objazdami. Taka sytuacja ma trwać do Bożego Narodzenia. Mieszkańcy mają powody do zadowolenia, bo powstaje nowa droga, ale też narzekań - bo budowa sprawia spore utrudnienia. 
W obrębie tej drogi znajduje się bardzo dużo obiektów użyteczności publicznej, co było wielkim atutem w staraniach o dofinansowanie, ale teraz przy realizacji jest dużym utrudnieniem zarówno dla mieszkańców, jak również z uwagi na dowożenie uczniów do szkół, tym bardziej, że prace rozpoczęte zostały równocześnie od strony skrzyżowania w Zabrodziu i w Adelinie - czytamy na stronie internetowej gminy. Inwestorem jest co prawda powiat, ale to do gminy mieszkańcy w pierwszej kolejności kierują swoje uwagi. 
Obecnie wykonywane są prace najtrudniejsze logistycznie, w miejscu skrzyżowania pięciu ważnych dróg powstaje rondo, które docelowo znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Według informacji od przedstawicieli Starostwa oraz Wykonawcy drogi wynika, że z przyczyn technologicznych konieczne jest jednolite wykonywanie ronda (w szczególności wylanie jednolitej płyty betonowej pod całym rondem), a co za tym idzie całkowite zamknięcie skrzyżowania. Do czasu zrealizowania tego przedsięwzięcia utrudniony jest dojazd do obiektów takich jak szkoły, urząd, poczta, ośrodki zdrowia, policja. Po udrożnieniu skrzyżowania prace będą wykonywane odcinkami, a zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na maj przyszłego roku.
Objazd przez Dębinki i Wysychy ma ok. 12 km. O ile mieszkańcom jest łatwiej, to kłopot mogą mieć przyjezdni, bo oznakowanie objazdu… znika. Wykonawca ma je na bieżąco uzupełniać. 
Realizacja tak dużej i ważnej inwestycji musi powodować utrudnienia dla użytkowników, ale zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrozumiałość - do mieszkańców apelują urzędnicy.
Uwagi i postulaty dotyczące przebudowy można kierować na adres urzędu: urzad@zabrodzie.pl.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość