ZABRODZIE: Kierunek spokój, kierunek Choszczowe (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Kierunek spokój, kierunek Choszczowe (FOTO)

25.08.2023
autor: Elżbieta Szczuka, fot. Choszczowe - odkryj na nowo
Sołectwo Choszczowe po raz drugi, dzięki programowi „Mazowsze Lokalnie”, realizuje projekt „Kierunek spokój”. W ramach działań powstanie m.in. plenerowa strefa relaksu, która uzupełni infrastrukturę istniejącego już placu zabaw. Ale to nie wszystko.
 
Mieszkańcy Choszczowego postanowili wykorzystać naturalne walory przyrodnicze swojej miejscowości. W lesie, na skarpie, która otacza plac zabaw u zbiegu ulic Wspólnej i Spacerowej, powstanie strefa relaksu, w której znajdą się m.in. duże drewniane leżaki.
- Widzimy, jak wiele osób odwiedza naszą miejscowość i zatrzymuje się przy placu zabaw. To nie tylko nasi mieszkańcy, ale także letnicy, turyści, goście z sąsiednich gmin. Chcemy stworzyć przestrzeń, dzięki której będzie można odetchnąć, zatrzymać się podczas spaceru, poczytać książkę, posłuchać ptaków lub po prostu poczuć las. Projekt ma za zadanie pokazać, w jak łatwy i prosty sposób możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne, relaksować się i odpoczywać. Tereny naszej miejscowości są wręcz stworzone do uprawiania aktywności fizycznej. Na naszym placu często spotykamy rowerzystów, biegaczy, zorganizowane grupy nordic walking. Czegoś takiego w naszej okolicy jeszcze nie ma; pomyśleliśmy, że będzie to dobra promocja nie tylko naszego sołectwa, ale i całej gminy Zabrodzie – mówi Ewa Michalik, mieszkanka Choszczowego, autorka projektu. 
Projekt zakłada również kampanię informacyjną dotyczącą ziół, zwłaszcza tych, które mają działanie uspokajające i wyciszające, a które rosną w zasięgu ręki. Zostanie postawiona nowa tablica, na której będą opisane właściwości roślin charakterystycznych dla tego terenu. 
- Zioła zaczęliśmy zbierać w ubiegłym roku, debiutowaliśmy w Kicinach podczas „Jagodowych żniw za brodem” – przypomina Agnieszka Kamińska, sołtyska Choszczowego. - Jeszcze przed końcem imprezy zabrakło nam naszych herbatek, rozdaliśmy wszystko. Także w tym roku nasze mieszanki cieszyły się powodzeniem. W projekcie chcemy pokazać, że wiele roślin powszechnie uważanych za chwasty m.in. skrzyp polny, wrotycz pospolity, krwawnik czy dziurawiec ma wspaniałe właściwości i można wykorzystywać je na co dzień. 
Obecnie trwa kampania w mediach społecznościowych prowadzonych przez sołectwo Choszczowe, regularnie pojawiają się informacje o ziołach, ich właściwościach i zastosowaniu. 
Na placu, oprócz nowej infrastruktury, w której znajdzie się m.in. palenisko na ognisko i ławki, przewidziano organizację międzypokoleniowych, sąsiedzkich warsztatów krawieckich, podczas których z materiałów z recyklingu powstaną woreczki i torby, odbędą się także treningi nordic walking i spacery „leśnej terapii”.
- Mamy to szczęście, że mieszkamy w przepięknym miejscu, otoczonym lasem i wydmami, gdzie nikogo nie dziwi widok pasących się na łące saren i łosi. Nasze sołectwo upodobało sobie też wielu turystów i gości, którzy od lat chętnie wypoczywają na swoich działkach letniskowych. Widzimy, że miejsce, które wspólnie z gminą Zabrodzie tworzymy od 2019 roku, żyje. Miło się patrzy, kiedy całe rodziny zatrzymują się podczas rowerowej wyprawy, by odpocząć przy altance i skorzystać z placu zabaw. Tegoroczny projekt to kolejny krok w stronę rozwoju naszego sołectwa – dodaje Agnieszka Ołdak-Prokop, mieszkanka Choszczowego.
Jak mówią realizatorki projektu, w działania zaangażowani będą wszyscy mieszkańcy Choszczowego (na koniec 2022 r. wieś miała 198 mieszkańców) i sąsiednich sołectw. W ubiegłym roku na placu zabaw powstała pierwsza w okolicy plenerowa biblioteczka, która cieszy się dużym powodzeniem. W ramach projektu „Pamięci niech się święci cud!” zgromadzono archiwalne zdjęcia mieszkańców, które można oglądać na tablicy przy altanie. Zasadzono 6 drzew pamięci. Sołecki plac zabaw to przede wszystkim przestrzeń dla dzieci (największym zainteresowaniem cieszy się popularna tyrolka), ale też siłownia plenerowa i przestronne miejsce odpoczynku z pięknymi widokami. 
Projekt „Kierunek spokój” ma być zrealizowany do końca października.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość