ZABRODZIE: Jagodowe żniwa po raz siódmy (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Jagodowe żniwa po raz siódmy (FOTO)

10.07.2024
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Jacek Gomulski
Siódmy festyn „Jagodowe żniwa za brodem” odbył się w Kicinach w niedzielę 7 lipca. Atrakcji nie brakowało i, mimo zmiennej pogody, wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją. W tytułowym konkursie wystartowało dziewięć trzyosobowych drużyn i ośmiu zbieraczy indywidualnych. Łącznie zebrali 62,089 kg jagód. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayera.
 
Po raz pierwszy „Jagodowe żniwa za brodem” - impreza promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze – odbyły się w 2016 roku. Wtedy gośćmi specjalnymi byli Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, a gwiazdą wieczoru zespół „Trubadurzy”. Dyskotekę prowadził DJ Marcel, który w tym roku prowadził całą imprezę.
W deszczowe niedzielne południe do lasu wyruszyło dziewięć drużyn i ośmiu zbieraczy indywidualnych. W tym czasie na placu przeprowadzano konkursy, m.in. barwny wianek (KGW Gajowianki), kwietna łąka (Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie), bociani zakątek (Stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie) oraz warsztaty zielarskie i plastyczne (Stowarzyszenie „Choszczowe – odkryj na nowo”, Parafia NMP Królowej Pokoju w Kicinach). Na scenie odbywał się przegląd talentów. Atrakcje, animacje dla dzieci oraz stoiska edukacyjne, zajęcia rekreacyjne i konkursy przygotowali również Nadleśnictwo Drewnica, Koło Łowieckie TROP, pszczelarze, OSP w Markach, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, Koła Gospodyń Wiejskich, Spółdzielnia Socjalna Integracja. O sferę kulinarną zadbały m.in. KGW w Zabrodziu, KGW Głuchy, KGW Gajowianki, KGW Dębinki, Spółdzielnia INTEGRACJA, Stowarzyszenie „Choszczowe - odkryj na nowo”, Parafia NMP Królowej Pokoju w Kicinach, Koło Łowieckie TROP.
 
Laureaci
Ok. godz. 16 ogłoszono wyniki konkursu zbierania jagód. W kategorii drużynowej I miejsce zajęła drużyna „Jagódki z Podgaci” – 8,53 kg, II – drużyna „Uczciwe Jagódki z Mostówki” – 7,798 kg, III - drużyna KGW „Gajowianki” – 6,327 kg. Najwięcej jagód w kategorii indywidualnej zebrała Renata Perzanowska – 3,071 kg, II miejsce zajęła Krystyna Perzanowska – 2,290 kg, III – Kazimierz Izdebski – 2,062 kg.
W konkursie plastycznym „Kwietna łąka” wygrali:
kat. do lat 12: I miejsce – Iga Zyśk, II - Lena Zyśk, III – Tomasz Danielski
kat. powyżej 12 lat: I – Ewa Kurzątek, II – Bianka Wojtasiewicz, III – Gabriela Ołdak.
Konkurs „Barwny wianek”:
kat. do 12 lat: I miejsce - Maja Cieślak, II – Julia Średnicka, III – Lena Cieślak
kat. powyżej 12 lat: I – Blanka Kurzątek, II – Sylwia Powierża, III – Nikola Cieślak.
W konkursie „Najpiękniejszy domek dla zapylaczy”, zorganizowanym przez Jacka Gajewskiego pszczelarza, zwyciężyły: I – Wiktoria Ołdak i Maja Langowska, II – Maja Sadowska i Pola Pietrzykowska, III – Gabriela Ołdak i Alicja Danielska. 
Dużym zainteresowaniem od początku cieszy się, realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabrodziu, konkurs na najlepsze ciasto „Słodka jagoda”. W tym roku laureatkami zostały: I - Barbara Redlicka za sernik jagodowy, II – Helena Michalik za torcik biszkoptowy bezowo – jagodowy, III - Regina Ołdak za biszkopt z musem jagodowym. 
Po godz. 17 na scenie wystąpiły, porywając zebranych do śpiewu i tańca, zespoły: „Sława”, działający przy KGW w Zabrodziu oraz „Kapela z Mostówki”. Dyskotekę poprowadził DJ Marcel. W finale wystąpił założony 10 lat temu przez Radosława Kudelskiego discopolowy zespół „Bayera”, który rozpoczął przebojem „Popłyniemy”. Impreza zakończyła się o godz. 21.
Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość