ZABRODZIE: Działają aktywnie i bezinteresownie (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Działają aktywnie i bezinteresownie (FOTO)

28.09.2022
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 25 września Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie świętowało 15-lecie istnienia. Osoby zasłużone dla bractwa otrzymały odznaki honorowe i dyplomy honorowe. Był tort i szampan oraz potańcówka na wolnym powietrzu.
 
Obchody 15-lecia odbyły się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach. Przybyłych powitał prezes zarządu Arkadiusz Redlicki. Krótko przypomniał historię powstania Bractwa Zabrodzkiego. 
Komitet założycielski zawiązał się jesienią 2006 r., w jego skład weszli: Józef Kućmierowski – nauczyciel, badacz lokalnej historii, Małgorzata Wiśniewska – kierownik Gminnego Centrum Kultury w Zabrodziu, Andrzej Krzeczkowski – przewodniczący Rady Gminy Zabrodzie, Paweł Getka – organista kościoła pw. Świętej Trójcy w Niegowie. Na zorganizowane w styczniu 2007 r. zebranie założycielskie przyszło ponad 40 osób, z tego 29 złożyło deklarację przynależności do stowarzyszenia. Pierwszym prezesem został J. Kućmierowski (1944-2014). Od 5 lat prezesem bractwa jest Arkadiusz Redlicki, zaś w skład zarządu wchodzą: Magda Szewczyk – skarbnik, Elżbieta Sosnowska – sekretarz i Ryszard Gawroński. Bractwo ma ok. 20 członków.
Za wspieranie przedsięwzięć i działań realizowanych przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w dziedzinie edukacji, kultury i sportu odznaki honorowe nadano: Józefowi Kućmierowskiemu (pośmiertnie, odznakę odebrała żona Krystyna), Urszuli Borkowskiej, Janowi Getce, Januszowi Ślendakowi, Tadeuszowi Rudzińskiemu, Wiesławowi Jakubowskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, Andrzejowi Krzeczkowskiemu, Januszowi Borkowskiemu (właścicielowi młyna w Niegowie, którym administruje Bractwo Zabrodzkie).
Dyplomy honorowe otrzymali: Gmina Zabrodzie, OSP w Słopsku, OSP w Zabrodziu, Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu, szkoły podstawowe w Dębinkach, Adelinie i Zabrodziu, Nadleśnictwo Drewnica, KGW Gajowianki, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, dyrektor Muzeum Cypriana Norwida Jacenty Matysiak, prezes PTTK Oddział Warszawa Śródmieście Jan Rukat, prof. Stanisław Januszkiewicz (zajmował się renowacją zabytkowego młyna w Niegowie), Marta Kochańska, Agnieszka Szafrańska, Barbara Redlicka, Marek Filipowicz, Anna Walczyńska, Beata Kornatka, Joanna Bala, Jacek Garbarczyk, Ryszard Gawroński, Magda Szewczyk, Wiesław Garbarczyk, Patryk Tchórz.
Za wszystko, co bractwo robi dla gminy Zabrodzie, podziękował wójt Krzysztof Jezierski. Podkreślił, że członkowie bractwa robią to za darmo, bezinteresownie. Życzył wielu lat owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
- Uważam, że Bractwo Zabrodzkie jest jedną z najprężniej działających organizacji w powiecie wyszkowskim – ocenił wicestarosta Leszek Marszał i wymienił mnóstwo imprez, w organizację których angażowało się bractwo. - Jak na 20 osób jest bardzo dużo serca i inicjatywy lokalnej.
Życzenia jubilatom złożyli też prezes wyszkowskich piłsudczyków Sylwester Raniszewski, radna sejmiku Joanna Bala, Janusz Borkowski.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, potem był szampan i tort jubileuszowy, występ Kapeli z Mostówki i potańcówka, a zwieńczeniem uroczystości była projekcja dwóch krótkich filmów dokumentalnych o działalności Bractwa Zabrodzkiego. 
A w najbliższą niedzielę 2 października Bractwo Zabrodzkie zaprasza na piknik rodzinny z cyklu „Pożegnanie lata” – w tym roku z marchewką.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość