ZABRODZIE: Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi (FOTO)

14.06.2024
autor: opr. ES, foto ZSPP w Zabrodziu
Gala finałowa XXI Powiatowego Konkursu „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce odbyła się 28 maja. Wśród laureatów byli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu.
 
Celem tego konkursu jest przybliżenie postaci i twórczości poety oraz twórcza interpretacja wybranych utworów Norwida poprzez różne formy przekazu. 
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. W konkursie poetyckim uczestnicy prezentowali utwory Cypriana Norwida w wybranej przez siebie formie - recytacji, teatrze jednego aktora oraz poezji śpiewanej. W konkursie plastycznym oddziały przedszkolne i uczniowie klas I - III mieli namalować ilustracje do wybranego utworu Norwida, uczniowie klas IV - VI , VII - VIII oraz uczniowie szkół średnich mieli za zadnie przygotować plakat z Norwidem w formie kolażu, dotyczący jego życia i twórczości. Na konkurs wpłynęło 99 prac (w tym 20 uczniów z zabrodzkiej szkoły), oceniała je komisja w składzie:  norwidolog prof. Tomasz Korpysz, rzeźbiarka Magdalena Karłowicz-Iwanicka (autorka statuetki i pomnika Cypriana Norwida), Lidia Sikorska-Księżnik z UG Dąbrówka. 
We wtorek 28 maja w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbył się finał konkursu, podczas którego wręczono nagrody laureatom oraz zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac laureatów konkursu plastycznego.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół w Łochowie, Urlach, Wołominie, Radzyminie, Wszeborach, Zielonce, Ząbkach, Guzowatce, Dąbrówce, Nowych Ręczajach, Starych Załubicach, Janowie, Poświętnem, Zabrodziu.
 
Laureaci
Uczniowie z Zabrodzia zdobyli w tym konkursie wiele nagród i wyróżnień.
Konkurs poetycki:
I miejsce w kategorii poezja śpiewana w grupie wiekowej klas VII–VIII zajęła Maja Pajorek z kl. 7. Zaśpiewała utwór „Ciemność” przy akompaniamencie swojej mamy, Anastasii Chernysheva. 
Wyróżnienie w kat. recytacja otrzymała Martyna Lach z kl. 5, która deklamowała wiersz „Nerwy”.
Konkurs plastyczny:
I miejsce w grupie klas IV–VI zajęła Urszula Karłowicz z kl. 4, zaś III miejsce 
ex aequo Bartosz Nida z kl. 6 i Ewa Kurzątek z kl. 6.
II miejsce w grupie kl. VII–VIII zdobyła Julia Wielądek z kl. 7.
Laureatami konkursu plastycznego byli również uczniowie, którzy uczęszczali na warsztaty z malarstwa i rysunku organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu.
II miejsce w grupie  kl. 0–III zajęła Lena Leszkiewicz z kl. 3, zaś III - Weronika Krasowicz z kl. 3.
Wyróżnienie w grupie wiekowej kl. IV–VI otrzymała Marija Olszewska z kl. 4.
III miejsce w grupie wiekowej kl. VII–VIII zdobyła Maja Pajorek z kl. 7.
Tradycją konkursu jest Nagroda Specjalna – statuetka Cypriana Norwida. W tym roku obie te nagrody zdobyły uczennice z Zabrodzia: w konkursie poetyckim Maja Pajorek (wybitna interpretacja utworu), w konkursie plastycznym - Urszula Karłowicz. 
Laureaci konkursu otrzymali wartościowe nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość