ZABRODZIE: Co czynił dla Kościoła, czynił dla Ojczyzny (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Co czynił dla Kościoła, czynił dla Ojczyzny (foto)

05.06.2018
autor: org. (opr. red.)
Społeczność Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu w dniach 27 –  28 maja  obchodziła Święto Patrona Szkoły. W Roku Niepodległej uroczystość powiązana była z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Gimnazjum bierze udział w Programie ,,Niepodległa 1918-2018” ogłoszonym przez MEN i ZHP. 
 
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w niegowskim kościele. Od 2001 r. w rocznicę śmierci Patrona gimnazjaliści modlą się o jego beatyfikację i błogosławieństwo dla ojczyzny oraz społeczności szkolnej. Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Stanisław Popis, ks. proboszcz Andrzej Rybicki i ks. Wojciech Miliszkiewicz. W homilii ks. dziekan kilkakrotnie nawiązywał do nauk i czynów Prymasa Tysiąclecia. Dyrektor szkoły Elżbieta Oleksiak przybliżyła jego postać jako wielkiego kapłana i Polaka, walczącego niezłomnie o najważniejsze wartości chrześcijańskie i moralne. Stwierdziła, że dzisiejsze oblicze Polski w dużej mierze jemu zawdzięczamy, przypomniała jego słowa: „Ojczyznę kocham więcej niż własne serce. Wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”. 
Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Kardynał Wyszyński – wielki kapłan i Polak”, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Powierży, Wiesławy Paź i Jacka Gajewskiego. Zaśpiewali m.in. „Sutannę”, „Ojczyzno ma”, „Rota”.
Konkurs wokalny „Moja Ojczyzna Niepodległa” zorganizowali nauczyciele gimnazjum: Wiesława Paź, Ewa Radzka i Jacek Gajewski. Wzięli w nim udział uczniowie gminnych szkół podstawowych i gimnazjum. Ich występy oceniała komisja konkursowa, pracująca w składzie: Kazimiera Wójcik (przewodnicząca), Ewa Rytelewska, Hanna Fornal i Wiesława Oleksiak. I miejsce w kategorii klas I-III przyznała Jakubowi Gołaszewskiemu z SP w Zabrodziu (wykonał „Szarą piechotę”); klas IV-VII – Gabrieli Rucińskiej i Matyldzie Pilarczyk z SP w Dębinkach („Ostatni list”); gimnazjum - Ewie Świerzak i Oliwii Pękul (,,Siwy mundur”). 
Poza konkursem zaśpiewały panie z zespołu „Sława” z Zabrodzia: Wiesława Oleksiak („Świat cały śpi spokojnie”) oraz Hanna Fornal („Siwy mundur”).
Nagrody wręczyli wójt Tadeusz Michalik i dyr. Elżbieta Oleksiak. 
Wśród zaproszonych gości znalazła się rodzina państwa Wernio. Uczniowie gimnazjum złożyli Adasiowi, który walczy z poważną chorobą, życzenia z okazji Dnia Dziecka i wręczyli prezent ufundowany przez Radę Rodziców. Mama Adasia podziękowała całej społeczności szkolnej i zaprosiła wszystkich na piknik charytatywny, 24 czerwca na orliku w Zabrodziu 
Podczas programu profilaktyki uzależnień „Wolności oddać nie umiem” Gabriel Fleszar podzielił się opowieściami ze swojego życia, które przestrzegały przed wchodzeniem na drogę uzależnień. Wykonał kilka swoich piosenek, m.in. „Kroplą deszczu”, „Bilet do nieba”, „Kto panem, kto sługą”.
W przerwie były kiełbaski z grilla. Można było też zwiedzić, przygotowaną przez  Monikę Orłowską-Więch, Emilię Zalewską i Zdzisława Bieńkowskiego, wystawę „Droga do wolności mojej miejscowości”. Zainteresowani mogli obejrzeć przyniesione przez Jana Fornala matryce, gazety i ulotki drukowane m.in. przez niego w latach 80. XX w.
Szkoła wzięła udział w „Narodowym czytaniu”. Jego organizatorami byli: Agnieszka Stępień, Olga Oleksiak i Jolanta Nowak. Fragmenty wybranych przez siebie lektur o tematyce narodowej przeczytali: wójt Tadeusz Michalik, kierownik GOPS Irena Dziarska, dyrektor GOK Małgorzata Wiśniewska, przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Markuszewska, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS Joanna Bala, przewodnicząca Samorządu Szkolnego Julia Banasiak oraz dyrektor gimnazjum Elżbieta Oleksiak.  
Pani Emilia Zalewska podsumowała zorganizowany przez siebie konkurs profilaktyczny ,,Wybieram wolność”. I miejsce zdobyła Aleksandra Kwiatkowska, II – Iwona Dobrosielska, Ewa Borowska, III – Julia Urbanowska i Paulina Trzciałkowska.
Pani Agnieszka Stępień zorganizowała konkurs literacki „Młodzi pisarze są wśród nas”. Na wyróżnienie zasłużyły dwa opowiadania: „Dzieci popiołów” Patrycji Żołędowskiej i „Pustka w sercu” Karoliny Frąckiewicz. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość