ZABRODZIE: ASF - sprawa dynamiczna

Powiat

ZABRODZIE: ASF - sprawa dynamiczna

08.05.2018
autor: Elżbieta Szczuka
O stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego na ostatniej sesji rady gminy mówił powiatowy lekarz weterynarii Paweł Edmund Matey (na fot.). – Jeśli chodzi o sprawy weterynaryjne, gmina Zabrodzie miała dobry rok – ocenił. – Nie było żadnej choroby zwalczanej z urzędu. Odniósł się też do zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). – To jest sprawa bardzo dynamiczna – stwierdził.
 
Otóż gmina Zabrodzie znalazła się w obszarze ochronnym (na mapie GIW kolor żółty), a to z powodu sąsiedztwa z gm. Dąbrówka, gdzie w połowie kwietnia stwierdzono przypadek ASF u dzika. W obszarze ochronnym są też gminy: Wyszków, część gm. Somianka, Rząśnik. W obszarze objętym ograniczeniami (kolor czerwony, są dodatkowe wymagania) są gminy Dąbrówka i większość gmin z powiatu wołomińskiego (bez Tłuszcza), część gm. Somianka. W białej strefie są gminy Brańszczyk i Długosiodło. 
Powiatowy lekarz weterynarii radził tym, którzy mają tuczniki, żeby nie wstrzymywali się z ich sprzedażą, bo jeśli obszar czerwony się poszerzy, wtedy rolnik chcący sprzedać świnie, będzie musiał spełnić dosyć ostre wymogi. Inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na wirusa ASF.
Jeśli na terenie gospodarstwa stwierdzono wirus ASF, wszystkie świnie muszą być zabite, a ich zwłoki zutylizowane. Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający (co ważne) wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej – odszkodowanie wypłaca ARiMR.
Radny Waldemar Maniecki zapytał, w jakiej temperaturze można zniszczyć wirusa ASF.  
- Wirus boi się temperatury powyżej 60 st. C, wtedy ginie po pół godzinie. Zimna w ogóle się nie boi. To nie jest wirus szkodliwy dla ludzi w żadnej postaci – usłyszał w odpowiedzi.
Wirus ASF jest odporny na warunki środowiska, w zależności od warunków przeżywa: w krwi świń – 18 tygodni, w odchodach świń – 60-100 dni w temperaturze pokojowej, w surowym mięsie w temp. 4 st. C – 150 dni, w mięsie mrożonym – ok. 100 dni, w szpiku kostnym – do 6 miesięcy.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość