ZABRODZIE: Anna Nehrebecka gwiazdą muzyczno-poetyckiego spotkania w Muzeum Norwida (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Anna Nehrebecka gwiazdą muzyczno-poetyckiego spotkania w Muzeum Norwida (FOTO)

16.06.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Na drugim w tym sezonie koncercie plenerowym z cyklu Fortepian Szopena, w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach wystąpiły Magdalena Lisak i Anna Nehrebecka-Byszewska. Dopisała publiczność i pogoda.
 
- Cieszę się, że spotykamy się w tak licznym gronie – powitał przybyłych Jacenty Matysiak, dyrektor Muzeum Cypriana Norwida. - Bo dzisiaj mamy gościa niezwykłego, dla ludzi mojego pokolenia jest to osoba kultowa.
Na plenerowych koncertach, zatytułowanych „Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach”, występują artyści z najwyższej półki. 
W minioną niedzielę utwory Fryderyka Chopina zagrała na fortepianie urodzona w Katowicach Magdalena Lisak, która pielęgnuje rodzinne tradycje. W 1994 r. ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego (również nauczyciela Krystiana Zimmermana) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana. W 1995 r. na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zdobyła VI nagrodę, co otworzyło jej drzwi do prestiżowych sal koncertowych. Od 2008 r. jest adiunktem w Katedrze Fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej. 
Wiersze Cypriana Norwida recytowała Anna Nehrebecka-Byczewska, znana i ceniona aktorka teatralna i filmowa. – Wszyscy ja kochamy – zaznaczył prowadzący koncert Karol Stępkowski.
Anna Nehrebecka-Byczewska, urodzona w Bytomiu, jest absolwentką warszawskiej PWST, na stałe związała się z Teatrem Polskim. Jest też działaczką społeczną, od 2010 r. radną  m. st. Warszawy. W latach 70. uznana została za jedną z najlepiej zapowiadających się młodych aktorek, była etatową odtwórczynią ról subtelnych „panien z dworków”. Zagrała liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne z repertuaru klasycznego i współczesnego. Popularność przyniosły jej role w serialach telewizyjnych, tj. „Droga”, „Polskie drogi” i „Rodzina Połanieckich”, a także rola w filmie „Ziemia obiecana”. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
***
18 czerwca w Dębinkach wystąpią Joanna Ławrynowicz-Just – fortepian oraz Tomasz Nosiński – recytacja.
A dzień wcześniej, w sobotę 17 czerwca, od godz. 17 do 19 Muzeum Norwida zaprasza na popołudnie inspirowane twórczością tego urodzonego 230 lat temu Aleksandra Fredry, komediopisarza oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Znakomici artyści - Grzegorz Mrówczyński i Andrzej Niemirski – przedstawią fragmenty utworów Fredry oraz kilka mało znanych faktów z życia artysty podanych w formie gawędy. Wstęp wolny.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość