materialy/info/med1/9228.jpg

Powiat

To dzięki nim żyje się lepiej na Mazowszu (foto)

02.11.2020
autor: Olga Walentynowicz, biuro prasowe programu
Dla małych społeczności zaangażowanie, pomysłowość i nieustępliwość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą o lepsze życie mieszkańców. W ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” i dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Inicjatywa Białebłota” powstała edukacyjno-rekreacyjna ścieżka przez Puszczę Białą, a Ochotnicza Straż Pożarna w Długosiodle przeprowadziła cykl szkoleń pierwszej pomocy dla młodszych i starszych mieszkańców gminy. Te projekty łączy to, że stoją za nimi lokalni innowatorzy. To oni wiedzą najlepiej, co jest najbardziej potrzebne w ich małych ojczyznach. Dlatego projekty przez nich realizowane przynoszą ogromne korzyści.
 
Inicjatywy rodzące się wśród mniejszych społeczności mają olbrzymią zaletę – są szyte na miarę. Lokalni działacze, samorządowi lub tworzący popularne organizacje pozarządowe, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby ma dana gmina, jej młodsi i starsi mieszkańcy czy odwiedzający ją turyści. Siłę tych lokalnych społeczności i ich przedstawicieli mogliśmy obserwować podczas pandemii koronawirusa, kiedy mimo zamknięcia w domach powstawały wyjątkowe inicjatywy. Lokalne projekty rodzą się od lat, ale teraz są szczególnie potrzebne i doceniane, powstaje też dużo więcej programów grantowych, oferujących im wsparcie.
 
Korzystają mieszkańcy i turyści
Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie”, której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
– Myślę, że najlepsze projekty społeczne tworzą osoby, które znają i doceniają miejsca, w których żyją. Inicjatywy, które powstają w małych społecznościach wpływają na komfort życia mieszkańców, ale również na atrakcyjność danego miejsca na zewnątrz. Ideałem jest osiągnięcie tych dwóch celi jednocześnie, co udało się właśnie nam – mówi Andrzej Dańczyszyn, „Inicjatywa Białebłota”.
– Już widzimy, że nasz projekt „Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna przez Puszczę Białą” przyciągnął do naszej gminy więcej turystów. Sprawił również, że z atrakcji dumni są sami mieszkańcy Brańszczyka i okolicznych miejscowości, którzy Puszczę Białą, jej faunę i florę, odkrywają na nowo, często pokazując ją najmłodszym mieszkańcom naszej gminy i turystom – dodaje Andrzej Dańczyszyn.
Dzięki grantowi pozyskanemu przez lokalnych działaczy, w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” i zaangażowaniu Stowarzyszenia „Inicjatywa Białebłota” w 2019 roku w gminie Brańszczyk powstała 7-kilometrowa, przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Podczas spaceru lub jazdy na rowerze można zapoznać się z punktami edukacyjnymi, skorzystać ze stojaków na rowery, przejechać zgodnie z tablicami kierunkowymi i poznać faunę oraz florę Puszczy Białej. Inicjatywa miała na celu zachęcenie społeczności lokalnej do aktywnego wypoczynku, pogłębianie i upowszechnianie wiedzy przyrodniczej, a także zwiększenie walorów turystycznych gminy Brańszczyk.
 
W trosce o najmłodszych mieszkańców
W ubiegłym roku w gminie Długosiodło zrealizowano projekt „RKO – to jest TO!” – cykl szkoleń, warsztatów i kursów pierwszej pomocy skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz osób starszych z klubów seniora. Dzięki grantowi przyznanemu w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” zakupiono również sprzęt ratunkowy dla OSP Długosiodło. Był to defibrylator AED Zoll 3 oraz w pełni wyposażona torba medyczna PSP R1.
– Brak funduszy to często przeszkoda w realizacji ważnych projektów, dzięki którym w danym miejscu żyje się nie tylko lepiej, ale też bezpieczniej. Cieszymy się, że takie programy jak „WzMOCnij swoje otoczenie” dają szansę na zmianę. W naszej gminie mamy wielu starszych mieszkańców, o których powinniśmy dbać. Nasz projekt to inwestycja w zdrowie, a nawet życie mieszkańców gminy Długosiodło i okolicznych miejscowości. Wierzymy, że zdobyte umiejętności, mimo że wymagać będą przypominania, sprawią, że uda uratować się niejedno życie, co my Strażacy robimy na co dzień. – mówi Sylwester Suchta, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Długosiodle.
W 8 szkoleniach „RKO – to jest TO!” do tej pory wzięło udział ponad 300 osób, głównie dzieci ze szkół podstawowych i osoby starsze z klubów seniora.
„WzMOCnij swoje otoczenie”
W pierwszej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgłoszone zostały 284 projekty, a 88 nich wybrano do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców gmin w całej Polsce. – Uważamy, że najmocniejszym punktem naszej inicjatywy jest fakt, że projekty może zgłaszać szerokie grono podmiotów, realizujących misję społeczną w gminach - samorządy, wiejskie i miejskie instytucje, które im podlegają oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, Ci wnioskujący najlepiej znają potrzeby społeczności, w których funkcjonują – mówi Jakub Kudliński z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. – Zrealizowane projekty wpływają pozytywnie na różne dziedziny życia mieszkańców i sprawiają, że gmina staje się jeszcze lepszym miejscem do życia – dodaje.
Tegoroczna edycja programu wkracza już w fazę realizacji projektów. Zakończą się one do końca roku. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe z ponad 80 gmin z ośmiu województw w całej Polsce.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość