SOMIANKA: Za ofiarność Polakom i Polsce (foto)

Powiat

SOMIANKA: Za ofiarność Polakom i Polsce (foto)

04.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
W przeddzień święta swojego patrona św. Floriana, w dniu 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i w święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Dzień Strażaka obchodzili druhowie z gminy Somianka.
Mszę św. dziękczynną w ich intencji w kościele w Somiance odprawili ks. proboszcz Wojciech Zyśk oraz ks. Jan Grzybowski. 
W swoim wystąpieniu na zakończenie Mszy św. dh Andrzej Żołyński, wójt i gminny prezes OSP podkreślił, że rycerze spod znaku św. Floriana są symbolem więzi pokoleń i tradycji. - Dziękujemy za empatię i wrażliwość na los drugiego człowieka – zwrócił się do wypełniających środek świątyni druhów – za pełną gotowość do niesienia pomocy, za wspaniałą postawę i za godne naśladowania trud, poświęcenie w niesieniu pomocy bliźnim, ofiarność Polakom i Polsce. To dzięki wam kolejne pokolenia Polaków uczą się znaczenia słów wspólnota, bezpieczeństwo, bezinteresowna pomoc.
- Pamiętajmy, nic nie mamy dane raz na zawsze – apelował. – Dbajmy o to, co nas łączy i łączyć powinno – dobro Polski i jej mieszkańców. Tego wymaga od nas historia i tego powinniśmy wymagać od siebie
Podziękował księżom za przewodniczenie Mszy św. 
W liście z okazji Dnia Strażaka Jarosław Kalinowski, europoseł i mieszkaniec gminy, podkreślił, że 3 Maja to święto wszystkich Polaków. Podziękował „wszystkim, którzy nieustannie czuwają nad naszym bezpieczeństwem”, „za nieustanną gotowość niesienia pomocy”. „Niech wasza służba będzie bezpieczna” – życzył europoseł
- Widzę waszą odwagę, waszą determinację, poświęcenie i bardzo wam dziękuję za to błyskawiczne działanie, ofiarną służbę – dodał ks. proboszcz Zyśk. - Wzywajcie pomocy św. Floriana i uciekajcie się do pomocy Matki Bożej, bo to są zawsze sytuacje niebezpieczne.
Odznaczeni
Po Mszy św. strażacy z Barcic, Popowa Kościelnego i Somianki przemaszerowali na plac przed remizą OSP. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu, prezes miejscowej OSP Sławomir Słomczyński powitał zebranych. Wręczono medale i odznaczenia szczególnie zasłużonym druhnom i druhom. 
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Stefan Jeż, Marek Milczarczyk i Stanisław Tolak, Odznaki Strażak Wzorowy: Marzena Kuchta, Ryszard Kentla, Tadeusz Kokoszka, Rafał Romanowicz, Łukasz Jakubowski, Łukasz Kuchta.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość