SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

Powiat

SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

15.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Msza św. za ojczyznę rozpoczęła 11 listopada gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów szkół w Somiance i Ulasku, odbyła się w Szkole Podstawowej w Somiance. Wszyscy obecni zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.
 
Po Mszy św. za ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Zyśk, obecni przeszli do szkoły. Wchodzący otrzymywali od uczniów czerwone róże i gadżety kampanii „Dumni z Polski”, włączającej samorządy w radosne narodowe świętowanie. 
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski w obecności pocztów sztandarowych szkół w: Kręgach, Woli Mystkowskiej, Popowie Kościelnym i Jackowie Górnym. Licznie przybyłych, wśród nich władze samorządowe, duchowieństwo, radnych, dyrektorów szkół, przedstawicieli służby więziennej, powitała dyrektor szkoły Agnieszka Augustynik. Życzyła „mieszkańcom naszej małej ojczyzny, abyśmy nigdy nie utracili wolności, umieli pracować i jednoczyć się”.
- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy – rozpoczął wójt Andrzej Żołyński. – Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść.
- Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas – apelował. – Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Wierzę, ze dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą się liczyć inne narody.
Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek M. Jędrzejczak, T. Nowosielskiej, M. Ruszczak i A. Tomaszewskiej, przygotowlai montaż słowno-muzyczny. Przedstawili w nim trudną drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. Zakończyli widowiskowym tańcem z flagami. 
- Wspaniały dzień, wspaniała uroczystość w wykonaniu naszych dzieci – pochwalił wójt. Wszyscy zaangażowani w przygotowanie uroczystości otrzymali z jego rąk dyplomy „Dumni z Polski”.
Niespodzianką był ogromny, jubileuszowy tort, którym zostali poczęstowani wszyscy, którzy wspólnie świętowali ten uroczysty dzień.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość