SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

Powiat

SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

17.03.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Na terenie gminy Somianka po zmianie systemu oświaty wszystkie szkoły, które funkcjonują, staną się szkołami podstawowymi 8-klasowymi, także te prowadzone przez stowarzyszenia – zdecydowali radni na sesji 10 marca. W efekcie szkoła w Somiance będzie w połowie niewykorzystana, także jej zaplecze sportowe, natomiast w Ulasku zapowiada się dwuzmianowość. 
Uchwałę w sprawie utworzenia sieci szkół przedstawił wójt Andrzej Żołyński. Radni zdecydowali, że wszystkie szkoły na terenie gminy będą 8-klasowe.
- Ustawa przewiduje, że może to być szkoła filialna, klasy I-IV, u nas nie przewiduje się tego. Było to szeroko omawiane na komisjach – poinformował wójt. – Niesie to za sobą wiele problemów. 
Jednym z nich będzie niedostateczne wykorzystanie potencjału obecnych zespołów szkół, szczególnie dotknie to szkołę w Somiance. – Połowa szkoły będzie stała niewykorzystana – zapowiedział wójt –  jak również jej potencjał w postaci hali sportowej i boisk. Natomiast w szkole w Ulasku, również prowadzonej przez gminę, w perspektywie wygaszania gimnazjum będzie musiała być nawet dwuzmianowość z racji tej, że budynek jest za mały. Idealnym rozwiązaniem na terenach wiejskich byłoby to, co wielu samorządowców proponuje, żeby szkoły funkcjonowały do VI klasy, a VII i VIII klasy były w szkołach zbiorczych (jak w l. 90.), typu Somianka czy Wola Mystkowska. Jednak ustawa tego nie przewiduje. Może być tylko szkoła 8-klasowa albo filia 4-klasowa, więc u nas jest propozycja, żeby wszystkie szkoły zostały 8-klasowymi – powtórzył.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość