SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

Powiat

SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

13.12.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Długo oczekiwane otwarcie targowiska w Somiance odbyło się w sobotę 7 grudnia – w świątecznej scenerii i atmosferze. Mikołaj rozdawał dzieciom cukierki i robił sobie z nimi zdjęcia. Prawie każdy wychodził z hali z pięknym stroikiem, bombką czy inną oryginalną ozdobą świąteczną. Święta to także prezenty – takim prezentem dla walczących o życie nauczycielki i uczennicy szkoły w Olszance były zebrane dla nich środki finansowe i zarejestrowani w bazie potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zebrano 4.500 zł, w bazie DKMS zarejestrowało się 15 osób.
 
Ks. proboszcz Wojciech Zyśk poświęcił nową halę targową. Na pierwszy w niej jarmark, bożonarodzeniowy, przyszli m.in. wójt Andrzej Żołyński, jego zastępca Agnieszka Salwin, skarbnik gminy Anna Król, a także radni, sołtysi. 
Większość stoisk oferowało ozdoby, stroiki świąteczne. Bardzo szybko zostały sprzedane upieczone przez społeczność szkoły w Woli Mystkowskiej, pięknie opakowane, pierniki. Przedsmakiem świąt były wigilijne potrawy i ciasto, którymi częstowano uczestników jarmarku.
- Jestem bardzo zadowolony, że ludzie przyszli i włączyli się w akcję charytatywną – powiedział nam wójt Andrzej Żołyński. 
- Jesteśmy otwarci na pomoc innym i każdą oddolną inicjatywę staramy się poprzeć, a z propozycją włączenia się w akację pomocy dla uczennicy i nauczycielki przyszła do nas pracownica – dodała Agnieszka Salwin. – To, co stało się w sobotę, było czymś dobrym. Ludzie się bardzo zaangażowali, dopytywali, w czym jeszcze pomóc. To jest miłe, w tej naszej codziennej pracy daje trochę słońca.
Przebogate świąteczne stoiska przygotowały szkoły w Somiance, Ulasku i Woli Mystkowskiej, ale także Gminny Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Ważna Róża. Wzrok przyciągały przepiękne, oryginalne stroiki, choinki, bombki. Skąd na te cudeńka pomysły? Głównie z internetu, ale też zadziałała inwencja własna wykonawców. Jak mówili, najbardziej potrzebna był cierpliwość, bo to bardzo czasochłonne zajęcie.
Dochód ze sprzedaży na stoisku charytatywnym, na które ozdoby przekazały szkoły oraz GOK, a także z loterii fantowej został przeznaczony na leczenie 13-letniej Madzi Garbarczyk, uczennicy szkoły w Olszance i nauczycielki tej szkoły Agnieszki Zawadzkiej. Zebrano w sumie 4,5 tys. zł. W bazie potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 10 osób. Madzi, chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną, przekazano też zebrane podczas jarmarku artykuły higieniczne.
W sobotę 14 grudnia targowisko w Somiance rozpocznie już normalną pracę. Tak udane  otwarcie pozwala mieć nadzieję, że stoiska zajmie coraz więcej handlujących, tym bardziej, że święta tuż, tuż. Już w minioną sobotę swoje stoiska wystawili producenci serów, tradycyjnej wędliny, a także sprzedający owoce i warzywa.  
Oddane do użytku 8 grudnia hala targowa i wiata targowa, wykonane w ramach projektu „Mój Rynek”, kosztowała 1.746.852,26 zł, w tym dofinansowanie z PROW 2014-2020 – 773.901 zł. W związku z tym, że targowisko wybudowane zostało z tym dofinansowaniem ma promować lokalne produkty; została obniżona opłata na ich sprzedaż przez rolników.
Targowisko zajmuje powierzchnię 442,80 m kw. (powierzchnia użytkowa),  w tym powierzchnia hali targowej 280,20 m kw. (9,34m x 30m), powierzchnia wiaty targowej 144 m kw. (9mx16m). W hali znajduje się 30 stanowisk handlowych, pod wiatą – 16. Targowisko jest utwardzone kostką brukową, oświetlone, przyłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Jednogłośne absolutorium dla wójta

BRAŃSZCZYK: Jednogłośne absolutorium dla wójta

Budżet gminy za 2015 r. zamknął się prawie dwumilionową nadwyżką zamiast planowanego deficytu. Na inwestycje wydano ponad 9,5 mln zł. 28 czerwca radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu absolutorium wójtowi Mieczysławowi Pękulowi.  
zobacz więcej
Aleksandra Kalinowska honorową obywatelką Gminy Somianka (foto)

Aleksandra Kalinowska honorową obywatelką Gminy Somianka (foto)

Rada Gminy Somianka na nadzwyczajnej sesji nadała honorowe obywatelstwo Aleksandrze Ewie Kalinowskiej, mieszkance Jackowa Górnego, opiekunce zespołu ludowego „Przepióreczka”.
zobacz więcej
SOMIANKA: Oddali hołd spracowanym rękom rolnika (foto)

SOMIANKA: Oddali hołd spracowanym rękom rolnika (foto)

Mszą dziękczynną, odprawioną w niedzielę 23 sierpnie w kościele w Somiance, władze i mieszkańcy gminy podziękowali rolnikom za tegoroczne plony. - W związku z trudnym czasem pandemii i poważnymi ograniczeniami sanitarnymi nie odbędą się w tym roku  tradycyjne obchody święta plonów – poinformował w swoim wystąpieniu wójt Andrzej Żołyński. Nagrodził sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne wieńce dożynkowe. Sołectwo Skorki zostało wyróżnione dodatkowo będzie reprezentować gminę na dożynkach powiatowych w Wyszkowie w niedzielę 30 sierpnia. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO:  Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

DŁUGOSIODŁO: Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

Niezwykle wzruszającym widowiskiem młodzież przypomniała o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Długosiodle i okolicach 29 lutego 1944 r. Na wieczornicę zaprosili w niedzielny wieczór, 12 marca, do centrum kultury.
zobacz więcej