Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/11927.jpg

Powiat

SOMIANKA: W Popowie procesja i orszak samochodowy (FOTO)

10.01.2022
autor: Elżbieta Borzymek, fot. A. Rakowska
Uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii Popowo Kościelne ma swój oryginalny scenariusz. Jej uczestnicy biorą udział w procesji ze Świętą Rodziną i Trzema Królami, śpiewając w drodze kolędy. A po Mszy św. wyrusza Samochodowy Orszak Trzech Króli, który przejeżdża przez sześć miejscowości parafii.
Uczestnicy uroczystości 6 stycznia spotkali się przy świetlicy parafialnej, gdzie uformowała się procesja. Szli w niej parafianie, m.in. dzieci komunijne i uczniowie klas IV, przebrani za postacie biblijne, np. aniołki, pasterzy. W drodze, wyposażeni w śpiewniki kolędowe, przysłane przez Fundację „Orszak Trzech Króli”, śpiewali kolędy. 
Warto tu nadmienić, że Fundacja „Orszka Trzech Króli” (powołana w 2010 r.), jest „inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach”. 
Rolę królów w orszaku popowskim przyjęli na siebie sołtysi trzech wiosek: sołtys Łachy z gm. Serock oraz z gm. Somianka - sołtys senior Jackowa Górnego i sołtys Wielęcina (jednocześnie przewodniczący rady gminy).
Podczas Mszy św. za parafian i uczestników Orszaku w kościele homilia ks. proboszcza Remigiusza Stacherskiego miał formę modlitwy do Świętej Rodziny i podziękowania za piękno rodziny, troskę o życie i wartości związane z rodziną. Nie zabrakło podziękowań dla Trzech Króli za poszukiwanie Chrystusa na różnych drogach życia. 
Po Mszy św. wyruszył Samochodowy Orszak Trzech Króli, w którym jechały 74 samochody, prowadzone przez wodzy strażackie jednostek OSP z Popowa Kościelnego, Barcic, Somianki i Gąsiorowa. Przejechały przez miejscowości: Janki, Jackowo Dolne, Barcice, Somianka, Jackowo Górne i wróciły do Popowa Kościelnego.
Zakończenie uroczystości stanowiła plenerowa (ze względu na epidemię koronawirusa) Uczta u Kacpra, Melchiora i Baltazara. Wolontariusze, głównie z niedawno powstałego stowarzyszenia – Akademia Wiary, Kultury i Nauki, usłyszeli podziękowania za swoje zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Natomiast wszyscy uczestnicy konkursu parafialnego „Szopka betlejemska” otrzymali nagrody. Oceniający zgłoszone do 4 stycznia dzieła za najpiękniejsze uznali te zrobione ręcznie, np. postacie na szydełku. 
I miejsc ex aequo przyznali Zosi, Jasiowi, Magdzie i Robertowi Garbaczom oraz Barbarze Osowskiej, 
II miejsce ex aequo – rodzinie Gutowskich oraz Jakubowi i Kacprowi Garbaczom z rodziną, III miejsce ex aequo – Idze Gołębiewskiej z rodziną oraz Kubie i Bartkowi Skurom. Wyróżnienia otrzymali: Marysia i Wiktoria Liśkiewicz z rodzicami oraz Adam i Bartek Mierzejewscy.
Szopki można podziwiać na wystawie w kościele.
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom