SOMIANKA: Taki sam, choć nie ten sam

Powiat

SOMIANKA: Taki sam, choć nie ten sam

30.11.-0001
autor: opr. EB
Obraz Wojciecha Gersona „Święty Michał Archanioł” wróci do Popowa Kościelnego: 
„Taki sam, atletyczny wojownik pokonujący szatana, choć nie ten sam. Została zamówiona kopia, oryginał pozostanie w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, dla bezpieczeństwa” – poinformował w ostatnim „Zwiastunie” ks. Remigiusz Stacherski. 
 
„Czy ktoś jeszcze z parafian pamięta ten obraz? Św. Michał Archanioł pokonujący szatana, delikatny i silny jednocześnie, lewą stopą depcze szatana w prawej, uniesionej ręce trzyma ognisty miecz. Zaraz ugodzi” – czytamy dalej w „Zwiastunie” (3/2021). – Ks. St. Mączyński w swojej Kronice odnotowuje: W wizycie dziekańskiej z dn. 7. września 1908 r. za duszpasterzowania tegoż ks. Jana Krzyżewskiego, napisano: przybyły... i tu wymienia elementy wyposażenia świątyni, a między nimi: Obraz św. Michała Archanioła z ramą złoconą pędzla Gersona. 
Tak więc obraz pędzla czołowego artysty drugiej połowy XIX wieku, najwybitniejszego przedstawiciela realizmu w polskim malarstwie, trafił do świątyni w Popowie Kościelnym i był tu aż do 1981 r., kiedy to został przekazany do Kurii Diecezjalnej w Płocku. Decyzję o przekazaniu tak cennego dzieła sztuki podjął ks. Mączyński, prawdopodobnie w trosce o jego bezpieczeństwo, pod wpływem wydarzeń z maja 1979 roku. Jak pisze ks. Mączyński: 26.V.79 znaleziono w tutejszym Kościele ślady świętokradztwa. Ukradziono wota z obrazu Matki Bożej. Exodus Obrazu, jak w przypadku Narodu Wybranego, zakończy się pozytywnie. 
W tym roku Święty Michał Archanioł „przybędzie” do Popowa, tak jak przed ponad stu laty. Taki sam, atletyczny wojownik pokonujący szatana, choć nie ten sam. Została zmówiona kopia, oryginał pozostanie w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, dla bezpieczeństwa. Chętnie widziani darczyńcy, którzy chcieliby włączyć się finansowo w dzieło powstania kopii obrazu. Obraz będzie oryginalnej wielkości”.     
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość