SOMIANKA: Rolnicy, to wasze święto (foto)

Powiat

SOMIANKA: Rolnicy, to wasze święto (foto)

30.08.2017
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Borzymek, GOK w Somiance
Dożynki gminy Somianka w tym roku odbyły się w Kręgach, na pięknym terenie przy szkole, w niedzielę 27 sierpnia. Kosztowało to sporo pracy, ale było warto. Po dziękczynnej Mszy św. włodarze gminy i starostowie dożynek podzielili się chlebem z mieszkańcami i gośćmi, wśród nich znaleźli się m.in. wójtowie sąsiednich gmin, europoseł, starosta, ksiądz proboszcz. Były nagrody i medale, konkursy i zabawy. Na scenie królowało disco polo, a publiczność świetnie się bawiła do wieczora. 
Mszę św. odprawili ks. proboszcz Roman Karaś i ks. Grzegorz Dębek z parafii św. Wojciecha w Wyszkowie, do której należą m.in. Kręgi.
Prowadzącym i komentującym humorystycznie to, co działo się podczas dożynek, był aktor Stanisław Jaskuła (znany z serialu „Plebania”, w którym grał Grzegorza Walencika), w stroju góralskim i mówiący gwarą góralską. – Na starostów wybierano tych, którzy swoją pracą, swoim codziennym życiem w gromadzie zasłużyli na uznanie – zapowiedział pojawienie się na scenie starostów dożynek Witolda Szczerby z Krąg i Doroty Bajorek z Michalina ze wspaniałym bochnem chleba.
- Podzielcie się z nami, drodzy gospodarze, tym chlebem z miodem i niech dzieloną kromką przez wasze ręce spłynie na nas miłość i dobroć – zwrócili się do wójta Andrzeja Żołyńskiego i przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Rakowskiego. 
- Dziękujemy wam za ten bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Będziemy się starali dzielić go sprawiedliwie, żeby nikomu go nie zabrakło – odpowiedział im wójt.
Po czym rozpoczął się obrzęd dzielenia się chlebem, którego odłamane cząstki dzieci, ubrane w ludowe stroje, drewnianą łyżką polewały miodem. Rozdawano też z ogromnych wiklinowych koszy małe bochenki chleba.
- Składam wam słowa najwyższego uznania za dary waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej – zwrócił się do rolników wójt Andrzej Żołyński. – Dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Z waszego trudu korzystamy wszyscy. Wszyscy jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać, podziękować za wysiłek i za zaangażowanie, jakie wkładacie, tworząc plony. Życzę, aby zawsze dobre czasy były dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. 
Jarosław Kalinowski, europoseł, mieszkaniec Jackowa Górnego, były i honorowy wójt gminy, również mówił o miłości do ziemi i szacunku do polskiej wsi i jej mieszkańców, którzy pracują, żeby w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba. Zauważył, że „bez tej miłości praca nie dałaby satysfakcji” rolnikom. Podziękował wszystkim, którzy rolników w pracy wspierają, m.in. radnym, wójtowi. – Z roku na rok przybywa inwestycji oczekiwanych i za to gospodarzom gminy należy się wielki szacunek i podziękowanie.
Życzył, aby praca na roli przynosiła także satysfakcję materialną. Zaprosił do Brukseli, tradycyjnie już, dwie delegacje wieńcowe. W tym roku szczególnie jego serce poruszyły wieńce z Somianki-Parceli i Starego Kozłowa.
Nie byłby sobą, gdyby nie nawiązał do obecnej sytuacji w kraju i Parlamencie Europejskim, który właśnie rozpoczyna prace nad nowym budżetem unijnym na lata 2021-2028. – Będąc w Brukseli, znając tę atmosferę i te dyskusje, które tam się toczą, mam wielkie obawy, jak Polska w nowym budżecie wypadnie – dzielił się swoimi przemyśleniami. - Życzę nam wszystkim takiej zbiorowej mądrości, żebyśmy nie dali się wypchnąć z Unii Europejskiej, bo to strefa bezpieczeństwa i rozwoju.
 
Nagrody i wyróżnienia
Wieńce dożynkowe, a każdy z nich to oryginalne dzieło sztuki, oceniała komisja: Krzysztof Rakowski (przewodniczący), Agnieszka Salwin i Mariola Lipińska. Uznała, że wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie, na szczególne te z sołectw Kręgi i Nowe Wypychy. Wieńce wykonały też sołectwa:, Suwin, Wielątki Rosochate, Michalin, Somianka, Somianka-Parcele, Stare Kozłowo oraz PSP Ulasek. 
Starosta Bogdan Pągowski przekazał medal ministra rolnictwa, nieobecnemu na dożynkach powiatowych, Adamowi Ciachowi („społecznik i muzyk, gotowy do pomocy, do działań na rzecz rolnictwa i lokalnej społeczności”).
Nagrody dla producentów mleka wręczyła przedstawicielka firmy Mleks z Wyszkowa Monika Lewandowska. Nagrodzeni zostali: Stanisław Świercz z Nowych Płudów, Teresa Szczerba ze Starego Kozłowa i Sylwester Kuchta z Jasieńca.
Nalewkę tradycyjną oceniali Jolanta Powirska (przewodnicząca komisji), Wiesław Bartosiak i Andrzej Ruciński. Brali pod uwagę: oryginalność, walory smakowe i swoje subiektywne odczucie po degustacji. I miejsce przyznali Iwonie Minasiewicz (aroniówka), II – Marzenie Zaborowskiej, III – Iwonie Szczerbie; wyróżnienia: Renata Bartosiak, Witold Szczerba, Tomasz Stańczak, Janusz Turek, Katarzyna Stankiewicz, Bożena Deptuła, Renata Noworucka, Beata Szczerba. Smaki były bardzo różne: cytrynówka, pomarańczówka, z białej czekolady, z białych kwiatów czarnego bzu.
Ciasta smakowali: Elżbieta Walaszczyk (przewodnicząca komisji), Bogusław Powirski, Marzena Kuchta. I miejsce za „przepiękną, przepyszną bezę” przyznali Monice Szczerbie, II – Katarzyniea Staśkiewicz za sernik z brzoskwiniami, „wyrośnięty, rozpływa się w ustach”, III – Joannie Mielcarz za makownik, który „można jeść oczami, przepiękny, w kształcie kwiatu”; wyróżnienia: Renata Noworucka, Beata Rakowska, Bożena Zwolińska, Paulina  Reniewicz, Anna Gałązka, Marzena Zaborowska, Elżbieta Kentla (głównie ciasta drożdżowe, przepyszne bułeczki, rogaliki, ciasto przekładane z masłem orzechowym).
Radna z Krąg Beata Polak i sołtys Krąg Barbara Szczerba, które jak podkreślił wójt, „walczyły o tę imprezę i ją wywalczyły”, starały się podziękować wszystkim, którzy okazali wsparcie przy organizacji imprezy. Piękne bukiety kwiatów wręczyły wójtowi Andrzejowi Żołyńskiemu, jego zastępczyni Agnieszce Salwin, dyrektor GOK Marzenie Kuchcie, a za jej pośrednictwem „wszystkim, którzy starali się, żeby tak pięknie to wszystko wyglądało” oraz ks. proboszczowi Romanowi Karasiowi. Podziękowały też dziewczętom, które zapewniły muzyczną oprawę Mszy św. Katarzynie Ponichterze, Natalii Rakowskiej i Sylwii Wojewódzkiej. 
Dla starszych i młodszych przygotowano wiele atrakcji, zabaw i konkursów (m.in. dojenie na czas sztucznej krowy). Scenę opanowały zespoły disco polo: Spontan, Faktor,Exaited (gwiazda wieczoru) oraz Alt. Świetna zabawa trwała niemal do 22.00.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość