SOMIANKA: Podatki wzrosną o wartość inflacji

Powiat

SOMIANKA: Podatki wzrosną o wartość inflacji

29.11.2021
autor: Elżbieta Borzymek
Podatki w 2022 r. w gminie Somianka wzrosną o zapowiadany poziom inflacji – 6%. Radni uchwałą obniżyli cenę skupu żyta do 58 zł/dt.     
Radni obniżyli cenę skupu żyta, przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku rolnego, ogłoszoną w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, z 61,48 zł za 1 dt do 58 zł/1 dt (w 2021 zł było 56 zł/dt).
Na 2021 r. podatki nie były podnoszone. W 2022 r. wzrosną o 6% stawki podatku od środków transportowych i od nieruchomości (podajemy poniżej).
od gruntów
• związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,86 zł/m kw.
• pod wodami powierzchniowymi – 5,09 zł/m kw.
• pozostałych – 0,42 zł/m kw.
• niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji –3,34 zł/m kw. 
od budynków
• mieszkalnych – 0,81 zł/m kw.
• związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 21,58 zł/m kw.
• zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,46 zł/m kw.
• związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,99 zł/m kw.
• pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 6,75 zł/m kw., z wyjątkiem: szop, garaży, składów, stodół – 3,90 zł/m kw.; budynków rekreacji indywidualnej lub letniskowej – 6,46 zł/m kw.
• od budowli – 2% ich wartości
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Dwór do dzierżawy?

ZABRODZIE: Dwór do dzierżawy?

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Wyszkowie starosta odpowiedział na pytanie dotyczące dworu w Dębinkach. Toczy się sprawa dotycząca własności dworu. Obecnie właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, ale roszczenia do dworu i oficyn zgłosili  spadkobiercy ostatniej właścicielki. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Wrócili z wakacji

RZĄŚNIK: Wrócili z wakacji

Z letniego wypoczynku wróciło 15 dzieci przebywających na koloniach organizowanych przez Caritas w Mikoszewie nad morzem oraz 4 uczestników projektu „Pogodne Lato”, skierowanych na obóz w Gorzewie przez PCPR. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Ochotnicy z Komorowa liczą na wsparcie

RZĄŚNIK: Ochotnicy z Komorowa liczą na wsparcie

Ochotnicza Straż Pożarna w Komorowie zbiera środki na system selektywnego alarmowania. Zbiórka prowadzona jest poprzez stronę internetową www.zrzutka.pl.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Czy idziemy we właściwym kierunku?

BRAŃSZCZYK: Czy idziemy we właściwym kierunku?

Wójt Wiesław Przybylski na Facebooku gminy zachęca do zapoznania się z „Raportem o stanie gminy za 2020 rok”, który jest opublikowany na stronie internetowej gminy. – Z grubsza omówiłem to, co jest w raporcie, zasygnalizowałem najważniejsze rzeczy – mówił wójt. Raport liczy 118 stron, ilustrowany jest zdjęciami, zawiera wiele tabel, podsumowań, więc rzeczywiście trudno byłoby go zanalizować dogłębnie w ciągu 11 minuty, bo tyle trwa wypowiedź wójta. Jednak mocno dziwi, że zabrakło chociażby krótkiej informacji o sytuacji gminnej oświaty czy poziomu wykonania gminnych inwestycji zaplanowanych przecież na ok. 15 mln zł.
zobacz więcej