SOMIANKA: Duma i radość Wypyszanek (FOTO)

Powiat

SOMIANKA: Duma i radość Wypyszanek (FOTO)

11.06.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Powody do dumy i radości mają członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Wypyszanki” z Nowych Wypych. Koło zostało zakwalifikowane we wszystkich pięciu kategoriach do półfinału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”. A dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Mazowieckiego zakupiło stoły i krzesła do swojej siedziby.
 
KGW „Wypyszanki” powstało w 2019 r., z inicjatywy sołtys Anny Kowalskiej. Obecnie liczy ponad 80 członków, pań i panów. Zarząd tworzą: Bogumiła Mikołajczyk (prezes), Ewa Apelska (zastępca prezesa), Mirosława Jabłecka (członkini). 
Rok temu Wypysznaki otrzymały siedzibę w budynku szkolnym, wyremontowały ją ze środków gminy i własnych. W tym roku otrzymały dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Kultura ludowa identyfikacja regionu – wyposażenie siedziby Koła Gospodyń Wiejskich”, dzięki czemu mogły kupić stoły i krzesła.
Na niedzielnym spotkaniu 6 czerwca członkinie KGW zaprezentowały nie tylko nowe wyposażenie swojej siedziby, ale podzieliły się też radością i dumą z ostatniego sukcesu.
- Dostaliśmy się do półfinału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni” i to we wszystkich pięciu kategoriach! Jedyne z powiatu wyszkowskiego – oznajmiła  pani prezes. –  Wszystkie zapracowałyśmy na ten sukces.
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”, w którym biorą udział Wypyszanki, to wyjątkowe wydarzenie, organizowane z myślą o szerzeniu dziedzictwa kulinarnego, promowaniu zdrowego stylu życia, edukacji ekologicznej oraz pielęgnacji polskiej kultury i tradycji. Uczestnicy oceniani są w następujących kategoriach:
- konkurs kulinarny – KGW mają przygotować tradycyjne danie regionalne lub nowoczesną wariację na jego temat,
- konkurs artystyczny – przeznaczony jest dla pań, które w ramach KGW doskonalą swoje talenty, np. w zakresie śpiewu, tańca, malowania, haftowania, wycinanek, lepienia z gliny itp.,
- kobieta gospodarna i wyjątkowa – opowiedz swoją historię; koło prezentuje swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania na rzecz społeczności lokalnych i kultywowania tradycji,
- wybory Miss Wdzięku (w dwóch kategoriach wiekowych: do 45 r. życia oraz 45+) – w tym konkursie wybierane są najpiękniejsze działaczki KGW, ale poza pięknem fizycznym kandydatki muszą skraść serca oceniających także swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami; do finałów przechodzą po dwie uczestniczki w każdej kategorii, jedna wybrana przez jury, druga – w głosowaniu SMS-owym. W województwie mazowieckim półfinał odbędzie się 31 lipca w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – trzymamy kciuki, żeby Wypyszanki dostały się do wielkiego finału, który odbędzie się 25 września na PGE Narodowy.
Marzeniem Wypyszanek jest utworzenie w Nowych Wypychach kuźni kurpiowskiej, gdzie mogłyby zaprezentować swoje dzieła (np. wielokrotnie nagradzane wieńce dożynkowe) i zbiory związane z regionem. Na ten cel przeznaczyłyby ewentualną wygraną. 
Okazuje się, że w domowych kufrach pań z KGW znajdują się jeszcze piękne stroje ludowe z naszego regionu. 
- Strój kurpiowski dostałam od babci – wspomina pani Bogusia Mikołajczyk. – W wieku 16 lat zarobiła pieniądze na włóczkę, potem ktoś jej na krosnach utkał tkaninę, sama zrobiła koraliki. W wieku 18 lat miała gotową kieckę. Dziadek się śmiał, że zakochał się w babci, bo miała kieckę. Babcia, przekazując mi ten strój, powiedziała: „Masz to szanować, bo ciężko na to zapracowałam”. Kiecka nie wisiała na wieszaku, tylko leżała zawinięta w bibułkę, żeby się nie wyciągała. Bo taka kiecka waży kilkanaście kilogramów. 
-  To ostatni moment, żeby to dziedzictwo ratować – uważają gospodynie.
Na niedzielnym spotkaniu była okazja, by skosztować pysznych wyrobów przygotowanych przez panie z KGW. Takim radosnym spotkaniom często towarzyszy taniec i śpiew – tak też było w niedzielę w Nowych Wypychach, na akordeonie grał i śpiewał z uczestnikami Krzysztof Ślubowski.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość