1 września w Somiance odbyły się Powiatowo-Gminne Dożynki. Dopisała pogoda i frekwencja.
Dożynkowe święto rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Somiance, koncelebrowaną przez księży proboszczów Andrzeja Gromadzkiego (parafia Barcice) i Remigiusza Stacherskiego (parafia Popowo Kościelne). O oprawę muzyczną zadbała organistka Daria Pawłowska. Wierni modlili się za rolników z powiatu wyszkowskiego, gminy Somianka, dziękujących za plony, za tych, którzy mają nadmiar żywności, aby nie czynili z niej zbyt dużych zapasów, ale dzielili ją między potrzebujących.
Po mszy korowód dożynkowy, prowadzony przez poczty sztandarowe, Dorotę Kuchtę i Marcina Rakowskiego - starostów dożynek, władze samorządowe, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk” i delegacje wieńcowe przeszedł na plac targowiska gminnego.
Gości i uczestników powitała Ewa Michalik, naczelniczka wydziału promocji i rozwoju wyszkowskiego starostwa: - Spotykamy się dziś na dożynkach - ten wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż, najważniejszych upraw na wsi, bo zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów – wymagał odpowiedniej oprawy. Spotykamy się dziś w gościnnej gminie Somianka, pięknie położonej nad Bugiem, pośród pól, lasów i łąk. Dziś to właśnie tu chcemy wspólnie podziękować za miniony rok pracy rolników i za to, co dzięki nim trafia na nasze stoły każdego dnia. Myślę, że najgorętsze brawa i powitania należą się wszystkim przybyłym dziś rolnikom, hodowcom, ogrodnikom i pszczelarzom – to dzięki nim każdego dnia w naszych domach, na naszych stołach nie brakuje chleba, owoców i warzyw.
Wśród gości byli wieloletni europoseł i honorowy wójt gm. Somianka Jarosław Kalinowski, I wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik i prorektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Henryk Goryszewski.
Prowadząca przedstawiła starostów dożynkowych. Dorota Kuchta to mieszkanka Wólki Somiankowskiej, pielęgnująca tradycje polskiej wsi. Wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 22 ha. Głównym kierunkiem produkcji są ziemniaki, zboże, kukurydza oraz hodowla bydła mlecznego i opasowego.
Marcin Rakowski jest mieszkańcem Barcic, z rolnictwem związany od pokoleń. Wspólnie z żoną i dziećmi prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 55 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja zboża oraz hodowla bydła mlecznego. Towarzyszyły im dzieci: Zosia i Marceli, które niosły miód.
Starostowie dożynek przekazali chleb z tegorocznych plonów wicestaroście Tadeuszowi Kuchcie (mieszkaniec gm. Somianka) i wójtowi gm. Somianka Andrzejowi Żołyńskiemu. - Przyrzekamy i obiecujemy dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło - zadeklarowali starosta i wójt.
Po ceremonii dzielenia się chlebem głos zabrał wicestarosta: - Nie ma chyba piękniejszej tradycji niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. Dzieląc się z państwem chlebem, jak z rodziną, mam poczucie, że ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi, jak żaden inny, zbliża ludzi do siebie. Jest w nim serdeczność i szczerość, towarzyszy mu wzruszenie i powaga. A smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równych.
W imieniu starosty Marzeny Dyl i całej społeczności powiatu, a także w swoim życzył zgromadzonym miłego spędzenia czasu, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy po trudnym okresie wytężonej pracy.
Głos zabrali też wójt Andrzej Żołyński i wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski.
Ostatnie 34 lata, w których był wójtem gm. Somianka, posłem, wicepremierem, ministrem i europosłem krótko podsumował Jarosław Kalinowski. Jednym z najważniejszych jego zadań, o którym wspomniał, było tworzenie warunków wejścia Polski do Unii Europejskiej - w tym roku świętowaliśmy 20-lecie naszego członkostwa.
Uhonorowania i nagrody
Kolejnym punktem było uhonorowanie rolników za ich ciężką i wytrwałą pracę. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Arkadiusz Jakubowski z gm. Zabrodzie, Bartosz Kalinowski z gm. Somianka, Rafał Jakubczak z gm. Wyszków, Adam Suchta z gm. Rząśnik, Damian Kalisz z gm. Długosiodło i Hubert Deluga z gm. Brańszczyk.
Najważniejszym symbolem dożynek, obok bochna chleba, jest wieniec. Wieńce przygotowane na dożynki były piękne, komisja nie wybrała tego jednego. Wszyscy twórcy otrzymali wyróżnienia. A byli to: KGW Somianka-Parcele, KGW Wola Mystkowska, KGW Barcice, KGW Nowe Wypychy, KGW Somianka, KGW Skorki, sołectwa: Janki, Ulasek, Wólka Somiankowska, Stary Mystkówiec, Nowe Kozłowo, Stare Płudy, Kręgi, Wielątki Rosochate, Zdziebórz, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym, sołectwo Poręba-Kocęby z gm. Brańszczyk, sołectwo Stara Pecyna z gm. Długosiodło, KGW Zabrodzie, sołectwo Gulczewo z gm. Wyszków, Dom Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie.
Rozstrzygnięte zostały konkursy na „Ciasta z przepisów babuni”, na tradycyjną nalewkę oraz konkurs „Pracuj bezpiecznie” organizowany przez placówkę KRUS.
W konkursie na „Ciasta z przepisów babuni” (zgłoszono 21 ciast) komisja pod przewodnictwem Bogusława Powirskiego I miejsce przyznała Barbarze Turek (wisząca babka cytrynowa), II – Patrycji Misiak (skarbiec babuni), III – Beacie Rakowskiej (sernik). Wyróżnienia otrzymały: Bogumiła Mikołajczyk, Barbara Suchecka, Bogusława Lewandowska, Karolina Pawlak-Kozon, Żaneta Rogulska, Urszula Perczyńska, Bożena Oleksiak, Kinga Kostrzewa, Barbara Mróz, Jadwiga Ślesik, Wiktoria Bartosiak, Bożena Reniewicz, Anita Reniewicz, Milena Grześkiewicz, Grażyna Jenoch, Katarzyna Rakowska i Milena Borkowska.
W konkursie „Nalewka tradycyjna” (zgłoszono 14 nalewek) komisja pod przewodnictwem Jolanty Powirskiej I miejsce przyznała Bożenie Deptule (wiśniówka), II - Sylwii Deptule-Stankiewicz (winogrona), III – Renacie Misiak (szarlotka), wyróżnienie otrzymała Katarzyna Oleksiak.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z przysmakami przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa z terenu gminy Somianka. Namioty wystawili: Bank Spółdzielczy w Somiance, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Porębska Kropelka (honorowi dawcy krwi). Podczas imprezy wolontariusze prowadzili zbiórkę na leczenie i rehabilitację Antosia Kowalskiego, chłopca cierpiącego na autoimmunologiczne zapalenie mózgu.
Na scenie
W części artystycznej jako pierwszy wystąpił świetny Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK. To zespół wielopokoleniowy, grupujący członków w różnych kategoriach wiekowych (dzieci, młodzież, studentów i dorosłych). Zespół reprezentował Polskę podczas wyjazdów zagranicznych do 27 krajów świata, promując kulturę i folklor Polski. Obecnie liczy ponad 200 osób, w Somiance wystąpiło 46. Zachwycili publiczność energetycznym wykonaniem pieśni i tańców z regionów krakowskiego, lubelskiego, śląskiego i spiskiego.
Kolejni wykonawcy to Tia Maria, prezentująca folklor cygański Patrycja Runo, Kabaret Czwarta Fala, gwiazda wieczoru zespół Classic, następnie zespół Golden Eye. Na zakończenie imprezy plac rozświetlił pokaz fajerwerków i światełko do nieba.