SOMIANKA: Aleja Klonowa do przebudowy

Powiat

SOMIANKA: Aleja Klonowa do przebudowy

24.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Prawie 2,5 mln zł powiat wyszkowski otrzyma na przebudowę al. Klonowej w Somiance. Ponieważ drzewa muszą pozostać, starostwo czekało na zgodę Ministerstwa Infrastruktury na budowę drogi nienormatywnej szerokości. Z tego samego powodu chodnik powstanie za linią drzew.
 
Aleja Klonowa to bardzo urokliwa droga prowadząca od drogi krajowej do ścisłej zabudowy w Somiance oraz zabytkowego dworu. Z tego względu na wycinkę drzew zgody nie wyraził konserwator zabytków. Tym samym niemożliwa stała się budowa jezdni szerokości zgodnej z przepisami. Na drogę o mniejszych parametrach starostwo musiało jednak uzyskać zgodę Ministerstwa Infrastruktury. Podjęto również decyzję, że chodnik zostanie wybudowany poza linią drzew, po lewej stronie, wjeżdżając do Somianki. 
Dofinansowanie na realizację inwestycji powiat pozyskał z rządowej rezerwy subwencji ogólnej na 2023 r. O podziale środków zdecydowały ministerstwa infrastruktury i finansów. W sumie wsparcie uzyska 95 samorządów, w tym 46 powiatów. Powiatowi wyszkowskiemu na przebudowę al. Klonowej od drogi krajowej nr 62 do drogi powiatowej w Somiance przyznano kwotę 2.444.447 zł.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość