Sanepid stwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągów w Somiance i Trzciance

Powiat

Sanepid stwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągów w Somiance i Trzciance

10.10.2024
autor: SB
Z dniem 9 października Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie stwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągów w Trzciance i Somiance.
 
Podczas przeprowadzanych we wrześniu rutynowych kontroli jakości wody sanepid stwierdził obecność bakterii grupy coli w wodociągach w Trzciance (gmina Brańszczyk) oraz Starych Wypychach i Somiance. Jak poinformowała nas wówczas dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beata Kiliańczyk-Szawłowska, wartości nie są duże i, co istotne, nie wykryto bakterii kałowych, które wymusiłyby zamknięcie wodociągów.
Niemniej jednak sanepid musiał podjąć przewidziane przepisami kroki. W komunikatach poinformował, że w badaniach jakości „stwierdzono obecność bakterii grupy coli przy jednoczesnym braku obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków. Woda warunkowo przydatna do spożycia, po uprzednim przegotowaniu”.
Sytuacja uległa poprawie w Trzciance i Somiance. W komunikatach z dnia 9 października PIS poinformował, że „wyniki analiz laboratoryjnych próbek wody w dniu 7 października (…) wykazały, że woda w zakresie przebadanych parametrów odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.” W związku z tym sanepid stwierdza, że woda może być używana bez ograniczeń, w tym do spożycia i celów sanitarno-higienicznych.
 
Ograniczenia wciąż obowiązują w przypadku wodociągu w Starych Wypychach, który zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości: Stare Wypychy, Ulasek, Zdziebórz, Skorki, Nowe Wypychy, Stary Mystkówiec, Wielątki Rosochate, Wola Mystkowska, Stare Kozłowo, Nowe Kozołowo, Wólka Somiankowska, Ostrowy.
Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga woda do: mycia zębów, przygotowania posiłków, mycia spożywanych surowo owoców i warzyw. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Jednocześnie sanepid ostrzega, że w związku z prowadzeniem działań naprawczych przez administratora wodociągów i prowadzeniem dezynfekcji urządzeń i sieci wodociągowej, stosowany podchloryn sodu może stanowić uciążliwość zapachową i smakową dla konsumentów.
Biblioteka - Ślady obecności
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość