RZĄŚNIK: Ze stolicy przyjechali na spacer i sprzątanie łąk polewnych (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Ze stolicy przyjechali na spacer i sprzątanie łąk polewnych (FOTO)

26.03.2025
autor: Agata Michalska, przedstawiciel LBR
W sobotę, 22 marca, odbyła się pierwsza edycja akcji „Czyste Pulwy”. Została zainicjowana przez dr. Roberta Kubę Filipkowskiego, biologa z PAN, który zmobilizował ponad 20-osobową grupę uczniów i ich rodziców z Warszawy, żeby spotkać się na wspólnym, wiosennym spacerze i sprzątaniu lasów i łąk polewnych.
 
Akcja została objęta patronatem przez Stowarzyszenie LasBagnoRzeka, przy wsparciu i współpracy dwóch wójtów – Stanisława Jastrzębskiego (gmina Długosiodło) i Marka Leszczyńskiego (gmina Rząśnik).
Pozbierane i posortowane śmieci trafią tam, gdzie jest ich miejsce – czyli na wysypiska śmieci, a teren, który został wysprzątany znów będzie służył dzikim zwierzętom i zwiedzającym, już w czystszej postaci.
„Niestety latami wyrzucane śmieci nadal zalegają na tych pięknych terenach i przeszła już akcja jest kroplą w morzu potrzeb. Naszym marzeniem jest, żeby systematycznie spotykać się społecznie i przywrócić tym terenom naturalne piękno” – mówi przewodnicząca Stowarzyszenia LasBagnoRzeka Agata Michalska.
W czasie wycieczki dzieci mogły zobaczyć pięknie kwitnący krzew wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum). Jest to gatunek podlegający ochronie i przez wiele lat był w Polsce pod ochroną ścisłą. Roślinka ta jest wyjątkowym pożytkiem dla pszczół, które mogą z niej zebrać pierwszy w nowym sezonie nektar, a tereny Rząśnika i Długosiodła od dawnych czasów były zagłębiem pszczelarzy! Niezwykłą właściwością tej rośliny jest, że kwitnie na przełomie zimy i wiosny, a jej kwiaty pojawiają się na bezlistnych gałązkach.
Specjalne podziękowania należą się Marcinowi Cichcie za udostępnienie przyczepki, dzięki której można było zebrać worki i odpady w jedno miejsce, żeby ułatwić odbiór samochodom z zakładu Gospodarki Komunalnej.
Na pożegnanie uczestnicy usłyszeli podziękowanie w postaci wiosennego klangoru żurawi, które przeleciały wesoło nad ich głowami.
Dla przypomnienia – Bagno Pulwy to malownicze łąki, mokradła i bagna, rozciągające się na przestrzeni 60 km kw. i objęte są programem Natura 2000. Na terenie Pulew znajduje się też obszar specjalnej ochrony ptaków „Bagno Pulwy”, który rozciąga się na około 4000 ha. Niegdyś teren ten był rajem dla niezwykłych ptaków, takich jak kulik wielki. Niestety, ze względu na narastającą antropopresję, w tym hałas, ciągłe osuszanie oraz prowadzoną gospodarkę łąkami, która przyczynia się do niszczenia jego gniazd, populacja tego ptaka jest zagrożona. Cieszą więc działania niektórych rolników, by prowadzić prace polowe tak, by chronić lęgi kulika.
W roku 2022 zanotowano zaledwie 6 par lęgowych tego ptaka! Stan ten nieznacznie się poprawił, a dzieje się tak dzięki podjętym intensywnym staraniom ornitologów i współpracy mieszkańców - rolników, którzy wspólnie przyczyniają się do czynnej ochrony tego gatunku. Jednak daleko nam jeszcze do ideału w liczebności kulika wielkiego, a wystarczy trochę dobrej woli, by zachować tego niezwykłego ptaka na terenach łąk polewnych!
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość