RZĄŚNIK: Wyróżnienie dla Weroniki

Powiat

RZĄŚNIK: Wyróżnienie dla Weroniki

14.05.2021
autor: Beata Wójcik
Uczennica kl. III Szkoły Podstawowej w Rząśniku Weronika Pajka otrzymała specjalne wyróżnienie od proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublinie, współorganizatora konkursu  „#NaszaFlagaPL”.

Biel i czerwień – polskie barwy narodowe, najpiękniejsze, najlepsze, ukochane…
Towarzyszą każdemu z nas od dzieciństwa. Bez nich nie wyobrażamy sobie żadnej uroczystości państwowej, urzędu, szkoły, a także imprez sportowych 
o zasięgu międzynarodowym. Były obecne w latach niewoli, wojny, okupacji – wszędzie tam, gdzie polscy bojownicy o niepodległość dawali wyraz polskości i patriotyzmu.
  
W takim poczuciu wielkości symboli narodowych i ważności świąt o przesłaniu patriotycznym wychowywani są uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku. W kalendarzu szkolnych wydarzeń uroczystości narodowe zajmują priorytetowe miejsce. Utrwalaniu poczucia tożsamości z narodem, znajomości symboli, przywiązania do tradycji i kultury regionu sprzyja udział w konkursach. Jednym z nich był konkurs ogólnopolski, pod patronatem m.in. przez MEiN – „#NaszaFlagaPL”. Adresowany był do uczniów szkół podstawowych, w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz IV-VIII. Rywalizacji konkursowej przyświecały cele, odnoszące się do wartości patriotycznych. Dotyczyły przede wszystkim:
 
- promowania obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej, 
- popularyzacji oryginalnej twórczości plastycznej dzieci, prezentującej postawy szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, 
- gotowości do pracy dla jej dobra, budowaniu poczucia wspólnoty narodowej oraz popularyzacji wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski.
 
Warunkiem zakwalifikowania pracy konkursowej było zawarcie w niej polskiej flagi państwowej lub biało-czerwonego motywu. 
Do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie, która była współorganizatorem konkursu wpłynęło ponad 8 tysięcy prac plastycznych. Wśród nich znalazła się ilustracja, w której Weronika Pajka, uczennica klasy IIIa Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku przedstawiła swoją wizję artystyczną, pokazującą, jak obchodzi święto Konstytucji 3 maja. Zastosowanie ciekawych technik plastycznych uwypukliło przekaz obrazu, na którym dziadek opowiada wnuczce o niezwykle ważnym w dziejach Polski akcie prawnym, jakim była Konstytucja 3 maja. Praca Weroniki ma jeszcze jeden istotny przekaz: akcentuje bowiem wielopokoleniowe, rodzinne spotkania – żywe lekcje historii. Te elementy zostały docenione przez proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublinie, współorganizatora konkursu, który przyznał jej wyróżnienie i osobiście wręczył dyplom oraz upominki na gali rozdania nagród. 
Osiągnięcie Weroniki sprawiło radość jej rodzicom i wychowawcy klasy. Uczennicy pogratulowała też Pani Dyrektor Katarzyna Abramczyk, w obecności całej klasy. Gromkie brawa koleżanek i kolegów były dla Weroniki cenną nagrodą. 
 
Niepowtarzalną pracę konkursową wykonała także Ewa Wachowicz z klasy IIIa. Oprócz różnorodnych technik plastycznych na uwagę zasługuje różnorodność wykorzystanych przez nią materiałów. 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość