RZĄŚNIK: W podziękowaniu za codzienny trud (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: W podziękowaniu za codzienny trud (FOTO)

06.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 3 września z zebranych plonów cieszyli się i świętowali rolnicy gminy Rząśnik. Za codzienny trud dziękowali im m.in. wójt i starosta. Potem były występy artystyczne, zabawa, wesołe miasteczko – dla każdego coś miłego.
 
Prowadzony przez starostów dożynek korowód przeszedł sprzed urzędu gminy na targowicę. Starostami byli Hanna Kamińska z Rogóźna i Stanisław Orłowski z Wólki Lubelskiej. Pani Hanna wraz z mężem Dariuszem (sołtysem Rogóźna) prowadzi gospodarstwo rolne, nastawione głównie na produkcję mleka, o pow. 50 ha. Państwo Kamińscy mają czworo dzieci i troje wnucząt. Pan Stanisław 18 lat temu przejął po rodzicach gospodarstwo rolne i wraz z żoną Agatą sukcesywnie je rozwija, korzystając z różnego rodzaju programów i dopłat.
Delegacje sołectw: Bielino, Gołystok, Grodziczno, Janowo, Komorowo, Koło Gospodyń Wiejskich „Kurpie Białe” z Rząśnika, Nowe Wielątki, Osiny, Stary Lubiel, Wólka Lubielska niosły nieodzowny element dziękczynienia za plony, czyli wieńce dożynkowe.
Polową Mszę św. w intencji rolników odprawili kapłani rząśnikowskiej parafii, ks. Robert Sulich i ks. Mariusz Bartosiak. Po liturgii wójt Paweł Kołodziejski, przewodniczący rady gminy Grzegorz Gołębiewski i starostowie dożynek podzielili się z zebranymi chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża.
Zgromadzonych gości i uczestników imprezy powitał wójt Paweł Kołodziejski. - Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami – zaznaczył. - Dziś i kiedyś była to pora radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi oraz pomagająca im rodzina z miasta mogli odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach. Niech te dożynki przypominają, że to dzięki pracy rolnika zapewnione jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju, duży udział w PKB oraz to, że na nasze stoły trafia polski chleb.
Po nim głos zabrał starosta Wojciech Kozon. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni każdego rolnika, to radość po całorocznej ciężkiej pracy. W imieniu całej społeczności powiatu wyszkowskiego, wszystkim rolnikom z terenu gminy Rząśnik składam podziękowanie za poświecenie i trud, który wkładacie z waszą pracę.
 
Nagrody i wyróżnienia
Nagrody za wieńce dożynkowe wręczyli ich twórcom wójt Kołodziejski i starosta Kozon, a nagrody indywidualne – wójt. gm. Długosiodło Stanisław Jastrzębski.
Wójt gm. Rząśnik uhonorował nagrodami indywidualnymi osoby, które reprezentowały gminę w konkursach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. To Kazimierz Tomaszewski, wieloletni sołtys Wólki Lubielskiej, który w konkursie „Mistrzowie Agro” w kategorii Sołtys Roku zajął pierwsze miejsce w powiecie wyszkowskim i dziesiąte w województwie mazowieckim oraz Agnieszka i Andrzej Grzesiakowie z Józefowa, którzy zajęli drugie miejsce w etapie regionalnym XX edycji ogólnokrajowego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023”, organizowanego przez KRUS.
Wyróżnienia dla najlepszych dostawców mleka z terenu gm. Rząśnik przyznała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Maz. Otrzymali je: Andrzej Grzesiak, Hubert Kołodziejski, Jan Borkowski, Jan Kucharczyk, Stanisław Orłowski, Roman Stopka, Dariusz Prusik, Marek Suchta, Katarzyna Markowska i Bogdan Soliwoda. Niestety, siedmioro z nich już mleka nie oddaje. Jak powiedział prezes OSM w Grodzisku Tadeusz Proczek, ceny mleka są bardzo niskie, wręcz nieopłacalne.
 
Część artystyczna
Pierwsze na scenie wystąpiły zespoły ludowe. Koło Gospodyń Wiejskich Kurpie Białe z Rząśnika, któremu akompaniowali bracia Borkowie, rozpoczęło przyśpiewką: Witaj święto dożynkowe/ bo się tobie dziś kłaniamy/ starostę i wójtów gminy/ cała radę pozdrawiamy. Białe Kurpie się kłaniają/ pozdrowienia przesyłają/ dużo szczęścia i radości/ zespół życzy wszystkim gościom. ZPiT Kurpie Białe z Dąbrowy wykonał tańce (oberek, polka, walczyk) i pieśni ludowe.
Następnie wystąpiła grupa wokalna „Są gorsi”, tworzą go solistki Studia Piosenki Ireny Zdunek. Grupa może się pochwalić I nagrodą w warszawskim konkursie piosenki z dobrym tekstem i „Złotym Tulipanem” zdobytym na ogólnopolskim konkursie wokalnym „Tulipanada”.
Miłośnicy świata operowo-operetkowego mieli okazję podziwiać swoja rodaczkę, pochodzącą z Rząśnika Karolinę Pujer. Publiczność z entuzjazmem przyjęła ją i jej muzycznych przyjaciół. Koncert mocnym akcentem rozpoczęli panowie Ryszard Janiak i Krzysztof Marczak – brawurowo zaśpiewali słynne „Artystki z Variete” z „Księżniczki czardasza”. Wśród śpiewających przyjaciół pani Karoliny były jeszcze Klaudia Kulig, Helena Saciuk, Hanna Szostek, na fortepianie akompaniowała Patrycja Gajek.
Świetny występ dała też, występująca na scenie już 30 lat, formacja „Tercet, czyli Kwartet” w gwiazdorskim składzie: Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Piotr Gąsowski, towarzyszył im zespół akompaniujący. Artyści połączyli muzykę estradową, kabaretową i teatralną, wspaniale pastiszowali światowe i polskie przeboje, wciągnęli publiczność do wspólnej zabawy. 
Jeszcze większa publiczność pojawiła się po godz. 20, kiedy wystąpiła Renata Dąbkowska z zespołem disco-polo „Dystans”. Przypomnijmy, że Renata Dąbkowska w 1998 r. reprezentowała Polskę na Eurowizji.
Rząśnickie dożynki prowadził Karol Pych. 
Na placu swoje stoiska rozstawili: Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie Oddział w Rząśniku, KGW Dąbrowianki z Dąbrowy, KGW Kurpie Białe z Rząśnika, Jerzy Piątek z Obrytego stoisko z miodem z własnej pasieki. Były stoiska gastronomiczne i handlowe i oczywiście wesołe miasteczko.
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość